X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ależ tu chodzi o »Dziady«!"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 02:00
"To, co odbywało się w murach »Białego Domu«, ilustruje dokonany w lutym 1968 roku zapisek Zbigniewa Raszewskiego."
Audio
  • Wspomnienia Andrzeja Seweryna i rozmowa z "kobietą totalną", czyli Anną Dymną (Trójka pod Księżycem)
22.11.1967. Próba generalna spektaklu Dziady w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu Gustaw Holoubek
22.11.1967. Próba generalna spektaklu "Dziady" w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu Gustaw HoloubekFoto: MARIUSZ SZYPERKO/PAP/CAF

Okładka książki "Dymna" E. Baniewicz Okładka książki "Dymna" E. Baniewicz

"Na mieście opowiadają, jaki przebieg miała rozmowa ministra Motyki z Gomułką po pierwszym zakazie.
– Przecież to Mickiewicz!
– Mickiewicz, nie Mickiewicz, a my mamy trudności.
– Ależ tu chodzi o »Dziady«!
– Nie wiem, nie czytałem, dajcie mi spokój."


Andrzej Seweryn i Barbara Marcinik Andrzej Seweryn i Barbara Marcinik

Przywołany wyżej fragment pochodzi z książki Janusza Majcherka i Tomasza Mościckiego – "Kryptonim »Dziady«. Teatr Narodowy 1967-1968" (książka ukazała się w 2017 roku). To wydanie TPK zrealizowaliśmy w pół wieku po aresztowaniu przez władze PRL studentów UW, dowodzących protestem studenckim, domagających się m.in. zniesienia cenzury, obrony swobód obywatelskich. Zaplanowana na 8 marca manifestacja (wiec) odbyła się w południe (mimo aresztowań). Interweniowało ZOMO, wzmocnione przez robotniczych działaczy. 9 marca do demonstracji przyłączyli się studenci Politechniki Warszawskiej. Tak w skrócie rozpoczął się polski Marzec '68, choć – jak przypominamy właściwy początek przypada na 30 stycznia 1968 roku – wieczór ostatniej publicznej prezentacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym (zdjęcie przez władze spektaklu z afisza), a Janusz Majcherek doprecyzowuje, że Marzec '68 zaczął się w listopadzie 1967 roku (premiera przedstawienia).
 

Andrzej Seweryn Andrzej Seweryn

My, na tę noc 50. rocznicy, zaprosiliśmy pana Andrzeja Seweryna, który wraz z kolegami z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Małgorzata Dziewulska, Ryszard Peryt – według wspomnień Jana Lityńskiego) był na ostatnim pokazie "Dziadów" w Teatrze Narodowym, po którym pod pomnikiem Adama Mickiewicza domagano się przywrócenia zdjętego spektaklu. Rozmawiając z panem Andrzejem Sewerynem, zamknęliśmy dzień wspomnień tego, co wydarzyło się przed pół wiekiem.
 

Anna Dymna i Barbara Marcinik Anna Dymna i Barbara Marcinik

Zdajemy sobie sprawę, że Marzec '68 obecny jest w mediach, także w różnych audycjach Trójki, wypowiadają się historycy oraz uczestnicy wydarzeń, to, choć oczywiste, może męczyć, szczególnie o tej porze. Podzieliliśmy więc wydanie TPK na dwie części.

W drugiej pozwoliliśmy Państwu odpocząć, przypominając, że za nami także… Dzień Kobiet. Zaprosiliśmy w tej sytuacji "kobietę totalną". To pani Ania Dymna. Spotkanie odbyło się co prawda 16 lutego na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie podczas Festiwalu Trójka Górom, ale – najwyższy czas przedstawić je u nas. Rozmów z panią Anią Dymną odbyliśmy już sporo, retransmisja spotkania z publicznością ma jednak nieco inny charakter niż te studyjne. Mamy nadzieję, że udało nam się "rozrzedzić" atmosferę ponurych, marcowych wspomnień.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Goście: Andrzej Seweryn (aktor) Anna Dymna (aktorka)
Data emisji: 9.03.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Cezary Harasimowicz – spotkanie po latach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 07:00
Minęło 21 lat od momentu, kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy, a stało się to za sprawą filmu "Bandyta" w reżyserii Macieja Dejczera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trans-Atlantyk w Teatrze Ateneum

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 02:00
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie obchodzi w tym roku 90. urodziny. Przyjrzeliśmy się pierwszym premierom roku jubileuszowego. Adaptacja minipowieści Witolda Gombrowicza pt. "Trans-Atlantyk" została premierowo pokazana 17 lutego.
rozwiń zwiń