"Wielki Fryderyk" – po raz pierwszy po 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 02:00
Czy to możliwe, by po 1989 roku nikt, aż do tej pory, nie zdecydował się na wystawienie "Wielkiego Fryderyka"?
Audio
  • "Wielka" premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu (Trójka Pod Księżycem)
Plakat promujący spektakl Wielki Fryderyk
Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk" Foto: Teatr Polski w Poznaniu

Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk" Plakat promujący spektakl "Wielki Fryderyk"

Adolf Nowaczyński (1876-1944) – prozaik, dramatopisarz, satyryk – dramat powieściowy pod tytułem "Wielki Fryderyk" pisał jeszcze pod zaborami. Ponad 300-stronicowe dzieło ukazało się w 1910 roku. Mimo ogromnych rozmiarów trafiło na sceny. W historii teatru zapisały się role Ludwika Solskiego oraz Jana Świderskiego – grających Wielkiego Hohenzollerna.

Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu – Maciej Nowak – postanowił w roku 100-lecia niepodległości przypomnieć/przedstawić polskiej publiczności ten przez dziesięciolecia niewystawiany dramat. Do wyreżyserowania go zaprosił Jana Klatę – twórcę, który nie raz mierzył się z utworami podejmującymi temat "mechanizmów władzy" ("H.", "Oresteja", "Król Ubu", "Król Lear", "Titus Andronicus"). Do zagrania roli "Atlasa, machiną świata dyrygującego" zaproszony został z kolei Jan Peszek, który występował już w roli władców – ostatnio "Edwarda II". Jan Peszek jest aktorem nieprzeciętnie inteligentnym, pracowitym i niezwykle sprawnym fizycznie.


Jan Peszek Jan Peszek (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Jan Klata nie tylko rzecz wyreżyserował. Jest także autorem adaptacji tekstu dramatu oraz opracowania muzycznego. Scenografię, światła i kostiumy przygotowała Justyna Łagowska, a obok Jana Peszka występują aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Krystian Durman (gościnnie). Premiera pod koniec Wielkiej Majówki – 5 maja.

Jan Klata (foto: Łukasz Krystowski) Jan Klata (fot. Łukasz Krystowski)

Przypomnijmy jeszcze, że Adolf Nowaczyński podczas I wojny światowej był legionistą, miał w swojej biografii rozdział endecki, a także wielkopolski epizod. Współpracował m.in. z Zielonym Balonkiem i innymi kabaretami oraz z różnymi czasopismami.

Zrealizowanie audycji nocnej podczas długiego weekendu graniczy z cudem. Podjęliśmy jednak wyzwanie i spotkamy się w TPK z Maciejem Nowakiem, łącząc się z Radiem Poznań, telefonicznie natomiast porozmawiamy z panami Janami: Peszkiem i Klatą.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Natalia Grzeszczyk
 
Data emisji: 4.05.2018
Godzina emisji: 0.06

kw

Czytaj także

18. Dni Tschnerowskie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 02:00
28 czerwca 2000 roku odszedł ksiądz profesor Józef Tischner. Nawet ci, którzy nie mieli okazji spotkać go, do dziś dotkliwie odczuwają jego brak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spróbujmy cieszyć się, przychylać sobie nieba"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 02:00
Tak śpiewał kiedyś rosyjski bard Bułat Okudżawa.
rozwiń zwiń