Opera wraca do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 07:30
30 września Opera Bałtycka w Gdańsku rozpoczęła nowy sezon pod nową dyrekcją. 
Audio
Opera Bałtycka w Gdańsku
Opera Bałtycka w GdańskuFoto: mat. prasowe

Opera Bałtycka w Gdańsku Opera Bałtycka w Gdańsku

P.o. dyrektora został Romuald Pokojski, jego zastępcą do spraw muzycznych – Brazylijczyk, od lat mieszkający w Polsce – Jose Maria Florencio. Maestro poprowadził orkiestrę i chór Opery Bałtyckiej podczas uroczystego, trzygodzinnego koncertu. W programie znalazły się arie operowe i uwertury oraz słynny Mazur ze "Strasznego dworu". Utwory zaprezentowane podczas inauguracji pochodziły m.in. z repertuaru zaplanowanego na sezon 2018/19. W przeddzień tego koncertu odbył się w Operze Bałtyckiej koncert z okazji 75 urodzin prezydenta Lecha Wałęsy oraz 35 rocznicy otrzymania przez Lecha Wałęsę Pokojowej Nagrody Nobla. Tę uroczystość prowadzili Michał Olszański oraz Jerzy Snakowski.

Opera Bałtycka w Gdańsku Opera Bałtycka w Gdańsku

Nagranie, które w tym wydaniu TPK prezentujemy powstało 29 września z myślą o nadaniu go w MBK – 30 września. Tuż po nim okazało się, że polska drużyna piłki siatkowej zakwalifikowała się do finału mistrzostw świata. Retransmisja naszej rozmowy nie mogła więc odbyć się w MBK. Pozostało nam więc przeniesienie jej do najbliższej audycji, czyli TPK. Spróbujemy oddać atmosferę tamtego spotkania w Operze Bałtyckiej, rozmawiając z dyrektorem Romualdem Pokojskim. Zatelefonujemy także do reżyserki sylwestrowej premiery w Operze Bałtyckiej – "Kandyda" Bernsteina – Anny Wieczur-Bluszcz. W spotkaniu sobotnim obok dyrektora wzięli udział: Michał Olszański, Edyta Piasecka – sopran oraz znawca opery – Jerzy Snakowski.

Opera Bałtycka w Gdańsku Opera Bałtycka w Gdańsku

Po raz pierwszy od lat posłuchamy utworów operowych. Ostatnio o operze rozmawialiśmy przed dwoma laty z okazji maltańskiej premiery "Czarodziejskiej Góry" Andrzeja Chyry i Pawła Mykietyna. W roli scenografa debiutował wtedy w operze Mirosław Bałka (Diament Trójki 2017). Była to wszak opera współczesna, z której arie Amerykanki (Agata Zubel) i Kławdii (Barbara Kinga Majewska) wielokrotnie przywoływaliśmy. Opera Bałtycka na ten sezon zaplanowała klasyczny repertuar choć bardzo zróżnicowany: od Rossiniego, przez Bernsteina, po Moniuszkę. I o tym będziemy rozmawiali w tej pierwszej w październiku 2018 TPK, ucząc się na nowo mówić o operze, powracającej nieśmiało do Trójki.

Opera Bałtycka w Gdańsku Opera Bałtycka w Gdańsku

Spotkanie w Operze Bałtyckiej zrealizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk. Dziękujemy niezawodnej rozgłośni oraz Operze Bałtyckiej.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
 
Data emisji: 5.10.2018
Godzina emisji: 0.05

Zobacz więcej na temat: Trójka KULTURA