Odnalezione w tłumaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 12:55
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu", odbywające się co dwa lata, rozpoczęte! 
Audio
  • Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury (Trójka pod Księżycem)
W głowie tłumaczy
"W głowie tłumaczy"Foto: Ada Kamińska

Hasło tych spotkań brzmi: "Podróż na Wschód". Skoro podróż, na różne sposoby rozumiana, to w roli otwierającej spotkania wystąpiła kobieta – "biegun" – Olga Tokarczuk. Skoro Wschód, to pisarzem zaproszonym do rozmowy ze swoimi tłumaczami został autor m.in. książki pod tytułem "Wschód" – Andrzej Stasiuk.

Plakat promujący wydarzenie "Odnalezione w tłumaczeniu" Plakat promujący wydarzenie "Odnalezione w tłumaczeniu"

Za nami pierwsze popołudnie i wieczór w Starej Aptece, czyli na jednej ze scen Teatru Wybrzeże. Tam też spędzamy czas "Trójki pod Księżycem". Rozmawiamy o roli autorów przekładów tych ludzi pióra, dzięki którym literatura światowa jest możliwa.

fot. mat. prasoweFot. mat. prasowe

Czytanie komiksu na role Czytanie komiksu na role (fot. Marta Bańka/IKM Gdańsk)

Współgospodynią wydania jest dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (organizatora spotkań) – Aleksandra Szymańska, a gośćmi: Anna Czekanowicz, która przed laty wraz z prezydentem Gdańska stworzyła projekt owego literackiego biennale: Europejski Poeta Wolności oraz "Odnalezione w tłumaczeniu" (odbywające się naprzemiennie), Magda Heydel, jedna z kuratorek odpowiedzialnych za program spotkań, tłumaczka (z języka angielskiego) oraz Tomasz Pindel – również autor przekładów (z języka hiszpańskiego), tym razem w roli twórcy scenariusza komiksu o pracy tłumacza. Komiks jest przez nas eksperymentalnie "przeglądany".

fot. mat. prasoweFot. mat. prasowe

Przed nami – jeszcze dwa dni spotkań. W piątkowy wieczór zostaną w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Otwarcie Starej Apteki, nowej sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku (18.10.2018/PAP/Adam Warżawa) Otwarcie Starej Apteki, nowej sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku (18.10.2018/PAP/Adam Warżawa)

W audycji: tłumacze i ich autorzy, Wschód bliższy i daleki, świat przemierzany przez podróżników w sensie dosłownym oraz metaforycznym – w "Trójce pod Księżycem" po raz pierwszy nadawanej ze Starej Apteki w Gdańsku.

Zapraszamy do wzsłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.04.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Siewca dobrych wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 02:00
Na ostatnie marcowe wydanie "Trójki pod Księżycem" zapraszał Dariusz Bugalski, który wraz z Państwem przywitał wiosnę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

39. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczęte!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 02:00
Od 4 do 16 kwietnia odbywa się w Warszawie pokaz niewarszawskich spektakli z ubiegłego roku. WST towarzyszy "Grotowski Fest" – w dwudziestą rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego (1933-1989). W pierwszą natomiast noc WST spotykamy się z ich  kurator – Dorotą Buchwald – oraz z profesorem Dariuszem Kosińskim.
rozwiń zwiń