Lądowanie na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 02:00
"Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny" – to jakże inspirujące hasło 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi. Twórców festowalu zainspirował ów "mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
Audio
  • Przenosimy się na Księżyc (Trójka pod Księżycem)
Jan A.P Kaczmarek
Jan A.P KaczmarekFoto: Transatlantyk

Festiwal będzie zresztą trwał, podobnie jak wyprawa na Księżyc i z powrotem, 8 dni. Rozpocznie się 12, a zakończy 19 lipca, dzień przed 50. rocznicą wylądowania pierwszych ludzi na Księżycu. Misja Apollo 11 skłoniła organizatorów festiwalu do postawienia kilku ważnych pytań, m.in.: "co stało się z wielkimi projektami cywilizacyjnymi" sprzed pół wieku?

Plakat promujący festiwal Plakat promujący festiwal

Dwa tygodnie przed startem Transatlantyku i trzy przed rocznicą lądowania postanowiliśmy, w spokojnej jeszcze atmosferze nabierających dopiero tempa wakacji, porozmawiać o tamtym wydarzeniu oraz o jego znaczeniu dla nas dzisiaj. Nasz gość  tym razem w TPK jedynym, jak od lat przed festiwalem – to  jego pomysłodawca, dyrektor, kompozytor, laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. Łączymy się z nim za pomocą komunikatora internetowego. Omawiamy główne punkty programu festiwalu, pomijając szczegóły, gdyż konferencja prasowa odbędzie się dopiero 2 lipca, ale też dlatego, że filmem zajmuje się w Trójce Ryszard Jaźwiński. Transatlantyk jest bowiem festiwalem nade wszystko filmowym. My zazwyczaj koncentrujemy się na jego ideowej oraz muzycznej części.

Morze Spokoju - miejsce lądowania misji Apollo 11 i pozostawione tam ślady - między innymi moduł lądownika i kamera (fot. NASA) Morze Spokoju - miejsce lądowania misji Apollo 11 i pozostawione tam ślady - między innymi moduł lądownika i kamera (fot. NASA)

Muzyka też buduje klimat naszego spotkania u progu wakacji. Muzyka – nade wszystko Jana A.P. Kaczmarka, ale pojawiają się też pewne kompozycje, a propos tematu głównego spotkania, innych kompozytorów. Jak przeważnie jeden z utworów naszego gościa prezentujemy premierowo. 

Plakat promujący festiwal Plakat promujący festiwal

W tle – naturalnie Łódź oraz Poznań, gdyż wspominamy wcześniejsze festiwale, a Transatlantyk powstał w Poznaniu właśnie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 28.06.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Po raz dziesiąty – Between!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 02:00
To wyjątkowy festiwal, na pograniczu nauki (humanistyka) i sztuki (teatr, muzyka, literatura). Wymyślili go młodzi angliści z Uniwersytetu Gdańskiego wraz z ich profesorem, od lat mieszkającym w Polsce, Davidem Malcolmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 02:00
Tak, czekaliśmy na nasz jedyny wspólny festiwal – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – prawie rok (XVIII odbywał się pod koniec czerwca). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Armia jednostki" – Malta 2019

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 02:00
Kiedy zaczynaliśmy ponad ćwierć wieku temu, byliśmy młodzi, entuzjastyczni, nagle… beztroscy (po traumie lat 80.), ale nie przemknęło nam nawet przez myśl, że za ćwierć wieku nadal będziemy spotykać się w mieście nad Maltą.
rozwiń zwiń