"Linie życia" w CSW Łaźnia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 02:00
W gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście 12 lipca zostanie otwarta wystawa prac Franciszki Themerson pod tytułem "Linie życia". 
Audio
  • Niezwykłe życie i twórczość Franciszki Themerson (Trójka pod Księżycem)
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Centrum Sztuki Współczesnej ŁaźniaFoto: Jadwiga Charzyńska

Barbara Marcinik i Jasia Reichardt, fot. Jadwiga  Charzyńska  Barbara Marcinik i Jasia Reichardt (fot. Jadwiga Charzyńska)

Kilkanaście godzin przed wernisażem spotykamy się w Łaźni, by porozmawiać o polskiej artystce żydowskiego pochodzenia, urodzonej w Warszawie 28 czerwca 1907 roku, zmarłej w Londynie 29 czerwca w 1988 roku.

Mając 30 lat, wyjechała z Polski do Francji, od 1940 roku mieszkała w Londynie. Współtworzyła wraz z mężem – Stefanem Themersonem – filmy eksperymentalne, ilustrowała książki i malowała. Duet Franciszka i Stefan Themersonowie stanowi ważne hasło w naszej i europejskiej historii sztuki. CSW Łaźnia pokaże "solowe" prace Franciszki Themerson, przypominając, że i one wpisały się w tę historię. Na wernisaż przybyła z Londynu Jasia Reichardt – kuratorka i krytyk sztuki, także urodzona w Polsce i mieszkająca w Londynie. Nie jest to jej pierwsza wizyta w Gdańsku, tym razem występuje ona w roli opiekunki archiwum Themersonów. Słuchamy jej wypowiedzi, wcześniej zarejestrowanej.  

Współgospodynią wydania jest dyrektor CSW Łaźnia – Jadwiga Charzyńska, a nasze zaproszenie przyjęli: prof. Jacek Dominiczak – architekt, profesor ASP w Gdańsku, bez którego obecności nie wyobrażamy sobie spotkania w Łaźni, Paweł Polit – kurator wystawy "Linie życia", prof. Ryszard Kluszczyński, kurator Art + Science Meeting, które rozpoczną się w sierpniu oraz Kinga Jarocka – współkuratorka "Niefestiwalu", który za tydzień będzie widoczny w przestrzeni Dolnego Miasta.

Jadwiga  Charzyńska  Jadwiga Charzyńska i Jasia Reichardt (fot. Jadwiga Charzyńska)

Główną więc bohaterką w tym, pierwszym lipcowym, wydaniu TPK, jest Franciszka Themerson, ale zapowiadamy także Art + Science – od lat jeden z najważniejszych cykli realizowanych przez CSW Łaźnia. Po raz pierwszy natomiast pojawia się hasło "Niefestiwal. Miasto i Sztuka"; jest szansa je oswoić. Pamiętamy wszak, że działania artystów w przestrzeni Dolnego Miasta mają już swoją dłuższą historię. Częścią "Niefestiwalu" jest kampania społeczna "Moja Wolność". Sześcioro twórców grafiki i ilustracji stworzy plakaty, które znajdą się niebawem na nośnikach reklamowych w Gdańsku.

Tradycyjnie pytamy też o historię gdańskich Łaźni (także Łaźni 2 w Nowym Porcie), ich miejsce na mapie tego szczególnego miasta, a spotykamy się na niewiele ponad dwa tygodnie przed sierpniem 2019, ten zaś miesiąc jest miesiącem Gdańska. Od stoczni, choć znika, nie da się "uciec". 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.07.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 02:00
Tak, czekaliśmy na nasz jedyny wspólny festiwal – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – prawie rok (XVIII odbywał się pod koniec czerwca). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Armia jednostki" – Malta 2019

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 02:00
Kiedy zaczynaliśmy ponad ćwierć wieku temu, byliśmy młodzi, entuzjastyczni, nagle… beztroscy (po traumie lat 80.), ale nie przemknęło nam nawet przez myśl, że za ćwierć wieku nadal będziemy spotykać się w mieście nad Maltą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lądowanie na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 02:00
"Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny" – to jakże inspirujące hasło 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi. Twórców festowalu zainspirował ów "mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
rozwiń zwiń