X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po raz 23. zaczynamy!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 02:00
Profesor Jerzy Limon – szczęśliwy zapewne – ogłosi 26 lipca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim otwarcie 23. Festiwalu Szekspirowskiego. Ma powody do radości, gdyż należy do "niezłomnych". Popularyzował najpierw, na początku lat 90, Dni Szekspirowskie. Rozwinął je do rozmiarów festiwalu, a po drodze wybudował – nie bez przeszkód – Gdański Teatr Szekspirowski.
Audio
  • Odwiedzamy 23. Festiwal Szekspirowski (Trójka Pod Księżycem)
Barbara Marcinik i prof. Jerzy Limon
Barbara Marcinik i prof. Jerzy LimonFoto: Wojciech Dorosz

23. Festiwal Szekspirowski w Gdyni 23. Festiwal Szekspirowski

My, towarzyszyliśmy festiwalowi prawie od początku, a powstawaniu GTS od momentu położenia kamienia węgielnego pod nową, gdańską budowlę. Ta, okazała się tak oryginalną, że nikogo nie pozostawia obojętnym do dziś. Profesor od lat cierpliwie tłumaczy powód, dla którego właśnie tam, przy Bogusławskiego, postanowił wybudować teatr o tradycjach szekspirowskich i, jaką rolę pełni on na mapie miasta, jak wpisuje się w jego tkankę urbanistyczną oraz w kontekst architektoniczny. Jednych zadziwia, innych zachwyca, jeszcze inni nie dają się przekonać.

Tych, którzy za profesorem podążają, przyciąga na przełomie lipca i sierpnia, w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego, na niepowtarzalny festiwal, który został w 2017 roku doceniony w Europie czyli otrzymał EFFE AWARD (Europe for Festivals, Festivals for Europe).  
I należeliśmy do pierwszych, którzy nagłośnili ów fakt nagrodzenia gdańskiego festiwalu.

Od kilku lat udawało nam się także realizować pierwszą w świecie audycję w dniu rozpoczęcia Festiwalu Szekspirowskiego czyli właśnie Trójkę pod Księżycem, a ta, jak wiadomo, zaczyna się tuż po północy. Naszym pomysłem było transmitowanie TPK z samego miejsca zdarzenia, to jest – z uśpionego na kilkanaście godzin przed – wnętrza budynku teatru. I – tyle radości.

Przez lata festiwal zmieniał się, do nurtu głównego dołączył konkursowy SzekspirOFF, w tym roku festiwal odbywa się w nowej formule, ale o tym, chcielibyśmy opowiedzieć, znów otwierając serię audycji powstających na nim. Postanowiliśmy kontynuować tradycję i spotkać się z jego twórcami: profesorem Jerzym Limonem, Krzysztofem Grabowskim, kierującym offem oraz Joanną Śnieżko – Misterek – koordynatorką festiwalu.

Spektakl "Jak wam się podoba" Teatr Wybrzeże/fot. mat. prasowe Spektakl "Jak wam się podoba" Teatr Wybrzeże/fot. mat. prasowe

Podczas trwania Festiwalu Szekspirowskiego odbywają się dwa konkursy: wspomniany w nurcie offowym oraz – nade wszystko – prezentacja polskich spektakli nominowanych do nagrody Złoty Yorick.

Nie zawsze spektaklom towarzyszy program muzyczny, w tym roku odbędzie się koncert zespołu The Tiger Lillies, co uczyni nasze spotkanie jeszcze bardziej atrakcyjnym, gdyż mamy szansę zaprezentować "szekspirowską" muzykę brytyjskiej grupy.

Dotychczas mogliśmy byli liczyć na anegdoty, które z wdziękiem opowiadał prof. Jerzy Limon. Zobaczymy/usłyszymy, może i tym razem…

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 26.07.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Po raz dziesiąty – Between!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 02:00
To wyjątkowy festiwal, na pograniczu nauki (humanistyka) i sztuki (teatr, muzyka, literatura). Wymyślili go młodzi angliści z Uniwersytetu Gdańskiego wraz z ich profesorem, od lat mieszkającym w Polsce, Davidem Malcolmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Romeo i Julia" – stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 22:12
Mówi się, że każda epoka powinna mieć "swojego" Szekspira. Powstają więc nowe tłumaczenia. Jest też opinia, że tragedię "Romeo i Julia" można wciąż na nowo odczytywać (dotyczy ona zresztą wielu sztuk Szekspira).
rozwiń zwiń