W Stodole w Chochole

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 02:22
W Stodole w Chochole, a precyzyjnie w Stodole Chochół jest teatr, a precyzyjnie bywa tam także teatr.
Audio
  • Nadajemy w Stodole Chochół (Trójka Pod Księżycem)
Znak zapraszający do Stodoły Chochół
Znak zapraszający do Stodoły ChochółFoto: Łukasz Groda

Daje premiery zazwyczaj w lipcu i sierpniu. My, w każdym razie byliśmy tam po raz pierwszy w sierpniu 2017 i jesteśmy ponownie. Przed dwoma laty przyglądaliśmy się powstawaniu premiery, tym razem próbujemy działać. Pierwszy krok – to… spotkanie w "Trójce pod Księżycem" (oby go było widać!). Krok drugi – to realizacja próby czytanej nowej premiery, która w naszych odważnych planach ma stać się słuchowiskiem. Oba przedsięwzięcia są ryzykowne, ale, podjąwszy w ubiegłym roku, ryzyko zrealizowania słuchowiska (był to na "Scenie Teatralnej Trójki" absolutny precedens) podczas Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, uznaliśmy, że możemy pójść o krok dalej i to, pokonując znacznie trudniejszą trasę. Jaki będzie efekt naszych działań, zobaczymy.

Stodoła Chochół Stodoła Chochół

Cała bardzo skomplikowana akcja pod hasłem "W Stodole w Chochole" jest naturalnie dziełem współpracy, dobrej woli i fantazji wielu osób. Uczestniczą oni w tym wydaniu TPK. To – przede wszystkim – państwo Ewa i Robert Wasilewscy. Ich zaangażowanie w tworzenie kultury na terenie Mazur jest nie do przecenienia. Poprosimy, by opowiedzieli o swoich pasjach. Tu, od razu wyjaśniamy, że Robert Wasilewski jest autorem sztuk, także tej najnowszej i, że oboje państwo działają w Stowarzyszeniu Twórców i Orędowników Kultury Anima w Świętajnie koło Szczytna. Pomysłodawcą naszego przedsięwzięcia jest z kolei Romuald Wicza-Pokojski, m.in. reżyser premiery sprzed trzech lat, również najnowszej, dramaturg oraz generalnie dyrektor Opery Bałtyckiej. Nasz pomysł nie mógłby być zrealizowany bez współpracy z Radiem Olsztyn. To na nim spoczywa odpowiedzialność za powodzenie eksperymentu. Artyści, naturalnie, jak zwykle, staną na wysokości zadania, ale mogliby je realizować w bardziej komfortowych warunkach. Do wyreżyserowania dźwięku podczas próby czytanej zaprosiliśmy naturalnie Andrzeja Brzoskę, czyli mistrza w tej kategorii. Wracając jednak do gości tego wydania TPK, cieszymy się, że zgodzili się dołączyć do nas gospodarze miejsca, czyli pani Urszula Nadolna-Dyl – leśniczka, rzeźbiarka oraz pan Krzysztof Krasula, nadleśniczy w Nadleśnictwie Spychowo.

Stodoła Chochół Stodoła Chochół

Stodoła wszak należy do Nadleśnictwa i – oczywiście – położona jest w lesie oraz ma swoją długą historię, która zapewne zainteresuje słuchających ostatniego w tym roku wydania sierpniowego TPK. Tak, to tu, na Mazurach, niestety kończą się nasze wakacyjne 2019 (czyli głównie wyjazdowe) wydania TPK.

Do udziału w nocnym spotkaniu zaprosiliśmy także aktora Teatru Miniatura w Gdańsku – Andrzeja Żaka, któremu reżyser powierzył ważną w sztuce rolę.

Stodoła Chochół Stodoła Chochół

O samej sztuce opowiadają nasi goście, możemy ujawnić na tym etapie, że akcja jej ma pewien związek z Mazurami, podobnie, jak wszystkie realizowane w Stodole Chochół sztuki, które osadzone są w skomplikowanej mazurskiej historii.

Trzeba tę krainę w Puszczy Piskiej zobaczyć. Na razie zapraszamy do posłuchania jej opowieści.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Twórców i Orędowników Kultury Anima, a także Radiu Olsztyn za przyjęcie naszej propozycji współpracy oraz za wszelką pomoc w realizacji tak niełatwego projektu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.08.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Wakacje – czas wolności

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 02:00
Koniec roku szkolnego, wakacje. Mniej rutyny, mniej pośpiechu, mniej ciążących obowiązków…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków dotyczące przyrody wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 02:00
OTOP to obecnie jedna z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce i polski partner światowej federacji towarzystw ochrony ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeżeli jest sierpień, to jesteśmy w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 02:00
Pamiętamy, że bohaterką sierpnia jest Warszawa, w tym roku dołączyły do niej miasta Śląska (100. rocznica I powstania śląskiego), nie możemy wszak zapomnieć o gdańskim Sierpniu 80, choć okrągła rocznica za rok.
rozwiń zwiń