X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podwójny Nobel literacki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 02:01
Dwa nazwiska laureatów Literackiej Nagrody Nobla poznajemy w tym roku, czyli: za ubiegły i za ten rok.
Audio
  • Podwójny Nobel dla Olgi Tokarczuk i Petera Handke (Trójka pod Księżycem)
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke.
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke.Foto: PAP/EPA/GEORG HOCHMUTH / FACUNDO ARRIZABALAGA

Szwedzka Akademia, wybierająca noblistów w tej dziedzinie, słynie ze swojego przywiązania do tradycji, niemniej zdarza się jej odstępować od swoich zasad. W tym roku, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, literacki Nobel ogłaszany jest po dwuletniej przerwie, spowodowanej, jak to określa się, skandalem w Szwedzkiej Akademii. W jego wyniku kilkoro akademików opuściło grono przyznające Nobla, pojawiły się nowe nazwiska, także, co symptomatyczne, jest nowy tzw. stały sekretarz Szwedzkiej Akademii. I to właśnie "debiutantowi" na tym stanowisku przypada rola ogłoszenia dwóch nazwisk noblistów. Miejsce, z którego informacja wędruje w świat, jest już tradycyjne (budynek Starej Giełdy), tradycyjna jest godzina (13.00) oraz dzień (październikowy czwartek, choć nie pierwszy).

Wypada przypomnieć, że podwójny literacki Nobel przyznawany był do tej pory czterokrotnie i że w latach 1914, 1918, 1935 oraz że w latach 1940-43 nagrody tej nie przyznano. 

tokarczuk trójka 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Narodziła się wreszcie pewna tradycja typowania nazwisk, czyli obstawiania, kto w danym roku Nobla może otrzymać. Przy okazji spekuluje się, jaki język ma szansę, który z gatunków literackich czy płeć laureata. Kto – istotnie – jest nominowany, stanowi tajemnicę, a odtajnienie możliwe jest po 50 latach. Osobną grupę stanowią mistrzowie spekulacji, śledzący, jakie tytuły są popularne w Bibliotece Noblowskiej w danym roku.

Podobno np. w Stanach Zjednoczonych nikt w takim stopniu nie interesuje się literackim Noblem, w jakim my jesteśmy zainteresowani. Do naszej tradycji należy bowiem z kolei obstawianie nazwisk polskich pisarzy, którzy, naszym zdaniem do Nobla są nominowani. Eksponowanie ich nazwisk przez media musi być dla nich wyjątkowo niekomfortowe. Czy taka medialna presja jest konieczna? Z drugiej strony wysoka jest cena znalezienia się w literackim, światowym parnasie. Wisława Szymborska nie miała ochoty jej płacić. To, jak wiemy, stało się poza nią, jak co roku o tej porze wypoczywała w górach. Inny, zagraniczny, noblista przeoczył datę ogłoszenia i spokojnie spożywał obiad z rodziną w restauracji. 

Ogłoszenie literackiej Nagrodą Nobla za lata 2018 i 2019.  O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm, fot. PAP/EPA/Anders Wiklund Ogłoszenie literackiej Nagrodą Nobla za lata 2018 i 2019. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm, fot. PAP/EPA/Anders Wiklund

My, z okazji ćwierćwiecza Nobla, w nowożytnej Trójce (kiedy Czesław Miłosz otrzymywał nagrodę, byliśmy jeszcze gdzie indziej) staramy się zachować równowagę psychiczną (ze zmiennym szczęściem) i wieczorem, częściej w TPK, nie udajemy, że jesteśmy na każdy wybór Szwedzkiej Akademii przygotowani i podczas spotkania w kilkanaście godzin po – koncentrujemy się na samym zdarzeniu. Łączymy się też od lat ze Sztokholmem, zakłócając normalny rytm życia Marcie Prochwicz – świetnej przewodniczce po Sztokholmie i naszej – po literackim Noblu.

Kogo, poza tym, uda nam się usłyszeć tym razem? Gośćmi audycji będą także dr Tadeusz Iwanowski, Jacek Stanisław Buras – tłumacz i literaturoznawca oraz Paweł Sztarbowski – o inscenizacjach sztuk Petera Handkego w polskim teatrze. Usłyszymy też fragmenty archiwalnych wywiadów z Olgą Tokarczuk.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.10.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Noblowska noc 2017 w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 02:00
Nobel Week trwa tradycyjnie od 6 do 12/13 grudnia. Kalendarz wydarzeń towarzyszących wręczeniu Nagrody Nobla powtarza się z roku na rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – po półmetku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 02:00
Tym wydaniem zamykamy serię letnich spotkań 2019 w TPK. Tak jest od lat (i oby tak zostało), że sezon letni zaczynamy na Festiwalu Dwa Teatry, a zamykamy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku będzie jeszcze "bonus" w MBK (22.09), na kilka godzin przed rozpoczęciem kalendarzowej jesieni!
rozwiń zwiń

Czytaj także

O noblistach i…

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 02:00
Tytuł tej książki (podtytuł?) należy do dłuższych w wydawniczej historii. Przywołując go w całości, w zasadzie moglibyśmy na tym poprzestać, ale nie o to chodzi.
rozwiń zwiń