X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schody do nieba, czyli…

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 02:00
Pierwszej listopadowej nocy pytamy o świętość, bo w naszej tradycji (tylko naszej?) zaczyna się właśnie Wszystkich Świętych.
Audio
  • Co we współczesnym świecie znaczy świętość? (Trójka pod Księżycem)
Zbigniew Herbert podpisuje swoje utwory na stoisku wydawnictwa Czytelnik na kiermaszu przed PKiN w Warszawie - maj 1963 rok
Zbigniew Herbert podpisuje swoje utwory na stoisku wydawnictwa "Czytelnik" na kiermaszu przed PKiN w Warszawie - maj 1963 rokFoto: PAP/CAF-Edmund Uchymiak

W polskiej wszak tradycji także obchodzone jako… Zaduszki, choć te w kalendarzu następują dzień później. O tych tradycjach rozmawiamy w audycji. Jak je rozumie Kościół, jak jego członkowie i nie tylko oni.

Co we współczesnym świecie znaczy świętość? Czy jej rozumienie ewoluuje, czy stanowi dogmat, rodzaj dogmatu?

Myślenie o kategorii świętości odsyła nas także do wizji zaświatów. W jakim stopniu i ona zmienia się? Czy zatrzymujemy się, jeśli w nie wierzymy, na etapie renesansowego wyobrażenia, literacko ustanowionego przez Dantego: inferno, purgatorio, paradiso?

Istnieje też kategoria "naszych prywatnych świętych": ludzi, którzy stanowią dla nas wzorce, są idolami lub autorytetami. Idąc tym tropem, przywołam Zbigniewa Herberta, którego 95. rocznica urodzin minęła 29 października.

Gośćmi tego wydania TPK są także poeci: ks. prof. Jan Sochoń oraz – telefonicznie – Wojciech Bonowicz. Książki obu zostały niedawno wydane; księdza Jana – tom poezji, Wojciecha – tom prozy. Niekiedy literatura pomaga nam lepiej zrozumieć sprawy… niepojęte.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 1.11.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Konsulat, ale dostępny

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 22:00
Miejsce gościnne, pełniące wiele funkcji, znajdujące się prawie w centrum miasta, a jednak na uboczu – czyli nowa od roku siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury, które nazywa się teraz nobliwie: Konsulat Kultury. Skąd ta nazwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nazywam się Czerwień i zaczynam jesień

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 22:00
Nobel dla tego, kto wymyślił tę frazę: "Nazywam się Czerwień"! I otrzymał on literacką Nagrodę Nobla w 2006 roku, a Czerwień uczynił jednym z narratorów swojej powieści pod tym właśnie tytułem, osiem lat wcześniej. To Orhan Pamuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 02:00
Może powinniśmy od czasu porządnie się wyszorować, oczyścić się pięknymi słowami? Bo tyle jest takich, które brudzą.
rozwiń zwiń