"Siedem nieprzyjemnych sztuk" i ich autorka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 02:00
"Nazywam się Małgorzata Sikorska-Miszczuk i jestem dramatopisarką. Napisałam kilkanaście sztuk dla teatru oraz dwa libretta operowe" – tak zaczyna się Prolog siódmej sztuki w tomie pod prowokacyjnym tytułem "Siedem nieprzyjemnych sztuk teatralnych, w tym trzy o Żydach".
Audio
  • "Nieprzyjemne" sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Trójka Pod Księżycem)
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Małgorzata Sikorska-MiszczukFoto: Wojciech Dorosz

"Siedem nieprzyjemnych sztuk teatralnych, w tym trzy o Żydach" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Siedem nieprzyjemnych sztuk teatralnych, w tym trzy o Żydach" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk

Autorka książki była gościem tego wydania TPK, a tematem naszej rozmowy były – niespodzianka – jej sztuki. Przekonaliśmy się, jak bardzo są one "nieprzyjemne" oraz dlaczego prawie połowa jest "o Żydach". Przyglądając się tym kilku sztukom z owych kilkunastu, które Małgorzata Sikorska-Miszczuk napisała, zapytaliśmy o ich wystawienia oraz o to, w jakim stopniu są one sceniczne. Była wszak okazja, by zastanowić się nad tym, co stanowi kontekst jej pisarstwa, czyli porozmawiać o polskiej dramaturgii współczesnej, która z kolei stanowi temat środowiskowy raczej, czyli interesuje ewentualnie polskie teatry i w jakim stopniu je interesuje. Spotykając się jednak w listopadową noc, nie zapomnieliśmy o potencjalnych/realnych odbiorcach, czyli o widzach teatralnych. Wypadało też zapytać, czy rzeczywiście poza środowiskiem nie są czytane sztuki teatralne. Jak ewentualnie pokonać barierę formy, by dotrzeć do świata przedstawianego w dramatach? Jest to nasz świat czy zamknięta przestrzeń wyobraźni piszących?

Od lewej: Maria Stępkowska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, prof. Maciej Wojtyszko Od lewej: Maria Stępkowska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, prof. Maciej Wojtyszko  Foto: Wojciech Dorosz

Ciekawe także wydają się relacje autorki prezentowanego tomu z realizatorami jej tekstów, a współpracowała z najbardziej aktywnymi reprezentantami średniego pokolenia reżyserów polskich.

Mieliśmy też szansę dowiedzieć się, jaką drogę Małgorzata Sikorska-Miszczuk pokonała, wędrując od sztuk teatralnych do operowych librett. Tradycyjnie wreszcie posłuchaliśmy kilku wybranych przez naszego gościa utworów muzycznych, proponując również coś od siebie.

Wypada przypomnieć, że gość tego wydania TPK należy do najczęściej nagradzanych dramatopisarzy. Jego (gość nie występuje w rodzaju żeńskim) sztuki nagradzane były m.in. na R@porcie w Gdyni i na Dwóch Teatrach w Sopocie. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.11.2019
Godzina emisji: 0.04


Czytaj także

W Stodole w Chochole

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 02:22
W Stodole w Chochole, a precyzyjnie w Stodole Chochół jest teatr, a precyzyjnie bywa tam także teatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O noblistach i…

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 02:00
Tytuł tej książki (podtytuł?) należy do dłuższych w wydawniczej historii. Przywołując go w całości, w zasadzie moglibyśmy na tym poprzestać, ale nie o to chodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schody do nieba, czyli…

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 02:00
Pierwszej listopadowej nocy pytamy o świętość, bo w naszej tradycji (tylko naszej?) zaczyna się właśnie Wszystkich Świętych.
rozwiń zwiń