X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mondo Cane oraz Inne Światy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 02:12
W pierwszym 2020 wydaniu TPK (nie licząc naturalnie tej prowadzonej przez Darka Bugalskiego), na początku wszak drugiej połowy sezonu, spotykamy się, jak w latach poprzednich z jednym z polskich teatrów.
Audio
  • Spotkanie z dyrektorami Teatru Nowego Proxima (Trójka pod Księżycem)
Spektakl Dług
Spektakl "Dług"Foto: mat.prom Teatr Nowy Proxima

Ten jest jedynym "repertuarowym teatrem prywatnym" w Krakowie. Nazywa się Teatr Nowy Proxima. Ciekawa jest historia tego teatru i – ilekroć rozmawiamy dłużej – przypominamy ją. W audycji spotkanie z dyrektorami teatru – Piotr Sieklucki oraz Tomasz Kireńczuk.

Panowie mówią o najciekawszych premierach ubiegłego roku/sezonu oraz o tym, jak budują repertuar. Wiemy, że znajdują się w nim tytuły, które mogą bulwersować, że poruszane tematy nie należą do najłatwiejszych, ale też, że młodszy widz ma szansę przyjść do teatru i czuć się zaproszonym do wspólnego "odczarowywania" zarówno sztuki teatralnej, jak i samego miejsca. 

TNP ma również inne niż tylko sceniczne propozycje. Angażuje się w – lub sam inicjuje – społeczne akcje, nie zapominając także o tych, dla których świat kultury jest trudniej dostępny. Wymaga to sporej dozy empatii oraz taktu.

Wszystko, co wyżej, brzmi idealistycznie, ale trudno przecenić fakt, że np. aktorzy, którzy nie znajdują obecnie miejsca dla siebie w Krakowie, mają jednak szansę zagrać w mieście, w którym studiowali i często wchodzili na zawodową ścieżkę. Korzyść z rozmaitych gestów Teatru Nowego Proxima jest obustronna czyli obie strony zyskują na współpracy.

Nie tylko ludzie pozostają w kręgu zainteresowań TNP. I my mamy szansę włączyć się na przykład do najnowszej akcji dotyczącej "Psiego kalendarza literackiego. Bezdomniaki z Rytlowa 2020". Kalendarz został wydany wspólnie z Fundacją Miasto Literatury.  I – w tym punkcie – tytuł wydania TPK może mieć co najmniej dwa znaczenia, choć jest zarazem tytułem pewnego słynnego włoskiego dokumentu sprzed prawie 60 lat. 

Bezdomniaki z Rytlowa 2020 (mat. promocyjne) Bezdomniaki z Rytlowa 2020 (mat. promocyjne)

Rozmawiajmy więc u progu nowego roku o tym, że żyjemy w nie jednym świecie, choć światowe agencje donoszą, że nie dzieje się dobrze w tym "najlepszym ze światów",  także u progu trzeciej dekady XXI wieku. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.01.2019
Godzina emisji: 0.04

Czytaj także

Piękni, młodzi, utalentowani…

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 02:00
Inteligentni, pracowici, charyzmatyczni – to cechy (jeszcze nie wszystkie) gości tego wydania TPK. Duet – marzenie – słowem (choć, oczywiście, nie jedyny taki): Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez teatralne zaświaty

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 02:22
Podróż przez symboliczne zaświaty: INFERNO, PURGATORIO, PARADISO coraz mniej ma co prawda wspólnego z fantazją autora "Boskiej Komedii", ale krakowski Międzynarodowy Festiwal Teatralny, będący rodzajem podsumowania tego, co selekcjonerzy jego programu uznali za najciekawsze w poprzednim sezonie, nazywa się nadal "Boską Komedią".
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był rok… w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 02:20
Jaki był rok 2019 w teatrze? Od prawie trzydziestu lat próbujemy podsumować mijający rok w życiu teatralnym i za każdym razem zastrzegamy, że rytm życia kulturalnego, także teatralnego wyznaczają sezony. Czy wyrazistość sezonów zaciera się? Czy tradycja podsumowywania lat ma sens? Jaki?
rozwiń zwiń