X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spoglądając z granicy cienia w mrok". Wspomnienie Lecha Raczaka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 02:00
Tymi słowami kończył swój felieton (teatralny.pl) Lech Raczak, żegnając twórcę Akademii Ruchu Wojciecha Krukowskiego 18 stycznia 2014 roku. Akapit zamykający ten tekst zaczynał się od słów: "W sobotę 18 stycznia dopadł mnie SMS z wiadomością o…". W sześć lat później niejeden podobnie formułowany SMS prawdopodobnie krążył wśród zaskoczonych nagłym odejściem Lecha Raczaka jego przyjaciół.
Audio
  • Wspomnienie Lecha Raczaka (Trójka pod Księżycem)
Lech Raczak
Lech RaczakFoto: PAP/Adam Ciereszko

Lech Raczak odszedł 17 stycznia 2020. Był piątkowy późny wieczór. Wiadomość tę opublikował e-teatr w sobotę 18 stycznia.

Ostatnie zdanie przywołanego felietonu w pełni brzmiało tak: "Musiałem więc wyrwać z siebie ten tekst, choć wolałbym pomilczeć, spoglądając z granicy cienia w mrok". Choć jego autor pisał go w innych okolicznościach, to pozwoliłam go sobie zacytować, lepiej nie potrafiłabym oddać tego, co trzeba by napisać w niecały tydzień po…

Okoliczności są inne, ale są i pewne "zbiegi okoliczności". Pożegnanie Lecha Raczaka na poznańskim cmentarzu zaplanowano na 24 stycznia. 27 stycznia obchodziłby 74. urodziny.

Nasze z kolei pożegnanie mogło odbyć się tylko w "Trójce pod Księżycem", gdyż w tej audycji mamy czas na wspomnienia i refleksje: aż dwie godziny i tylko dwie godziny. 

Od tygodnia próbujemy przypomnieć sobie różne fakty z życia reżysera, aktora, wykładowcy, człowieka zaangażowanego w sprawy tego świata, zdystansowanego zarazem. Nie łatwo jednak ogarnąć 56 lat jego teatralnej aktywności, jeżeli za jej początek przyjąć rok współzałożenia przez niego Studenckiego Teatru Poezji Ósmego Dnia. Kolejne jej etapy znaczyły: powstanie profesjonalnego zespołu Ósemek, emigracja do Włoch, wędrówki ze spektaklami, powrót do Polski, rozstanie z zespołem, współtworzenie Festiwalu Malta, rozstanie z Maltą, tworzenie własnych spektakli, związanie się z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Mówi się, że odejście Lecha Raczaka kończy pewną epokę w polskim teatrze. Klamry, domykające teatralny XX wiek w teatrze "zakładały się" już wcześniej, ale tym razem owo domknięcie może okazać się definitywne.

Pozostaje nam po prostu spróbować zmobilizować się i popatrzeć za siebie, na teatralne lata Lecha Raczaka.

W naszym nocnym spotkaniu, poprzedzającym symboliczne pożegnanie artysty, autorytetu, dla wielu – przyjaciela, uczestniczą: Małgorzata Bulanda i dyrektor legnickiego teatru – Jacek Głomb, aktorzy Teatru Ósmego Dnia Tadeusz Janiszewski i Marcin Kęszycki oraz współtwórca Festiwalu Malta Michał Merczyński. Słuchamy także krótkiego wspomnienia współtwórcy Orkiestry Ósmego Dnia, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Ich głosy docierają z różnych stron: z Legnicy, Poznania oraz Krakowa. Wiele też jest punktów, które stawiał na teatralnej mapie Lech Raczak. I wielu żałuje, że nie zdążyło się z Nim "nagadać"…

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Co nas spotka w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 02:00
Spotykamy się w tym roku po raz pierwszy. Jak się Państwu rozpoczął dwa tysiące dwudziesty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mondo Cane oraz Inne Światy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 02:12
W pierwszym 2020 wydaniu TPK (nie licząc naturalnie tej prowadzonej przez Darka Bugalskiego), na początku wszak drugiej połowy sezonu, spotykamy się, jak w latach poprzednich z jednym z polskich teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znam swoje drugie ja?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 02:00
Alter ego, drugie ja, to: prawdziwy przyjaciel, bratnia (i siostrzana) dusza oraz wyimaginowany przyjaciel (z dzieciństwa – pamiętają Państwo?).
rozwiń zwiń