Teatr o sobie, czyli Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 02:00
"Teatr" stanowi hasło XXVI Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który rozpoczął się w Łodzi 8 lutego i będzie trwał do 21 marca. 
Audio
Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Festiwalu Sztuk Przyjemnych i NieprzyjemnychFoto: mat. promocyjne

Wokół tego hasła toczą się rozmowy, rozmowy o tym, czym jest teatr w ogóle i czym stał się dzisiaj. Ono zainspirowało wystawę, otwartą w foyer Teatru Powszechnego.


XXVI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi  Foto: mat. promocyjne XXVI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi Foto: mat. promocyjne

Czy hasło to stanowiło także klucz, według którego zostały wybrane spektakle festiwalowe? O to m.in. mamy szansę zapytać w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem", wydaniu od lat towarzyszącym festiwalowi. Naszym gościem tradycyjnie jest twórczyni Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i zarazem festiwalu – Ewa Pilawska, towarzyszy jej teatrolog z Uniwersytetu Łódzkiego – dr Dominika Łarionow.

Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska  Foto: mat. promocyjne Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska Foto: mat. promocyjne

Łódzki festiwal jest jednym z pierwszych, jak przypomina Ewa Pilawska, festiwali teatralnych, które powstały w wolnej Polsce. Jest on przeglądem spektakli z całej Polski, od tych najsłynniejszych, jak w tym roku "Capri" Krystiana Lupy czy "Cząstki kobiety" Kornela Mundruczo po te mniej znane, z mniejszych teatralnych ośrodków, jak Gniezno, Gliwice, Słupsk. To jedyny zarazem festiwal, którego program został rozłożony w czasie, w tym roku trwa półtora miesiąca. Jak tego typu kalendarz zdarzeń festiwalowych wpływa na atmosferę tego teatralnego święta, o to także zapytamy naszego gościa.

Spotykamy się w TPK na miesiąc przed zakończeniem festiwalu. Trzy zaledwie przedstawienia zostały do tej pory pokazane. Przed nami zatem jeszcze większość, czyli osiem spektakli. Będzie więc okazja zapytać o to, co tuż za nami, ale także zaprezentować dalszy program festiwalu.

Teatr Powszechny w Łodzi  Foto: Justyna Tomczak Teatr Powszechny w Łodzi Foto: Justyna Tomczak

Gospodarz festiwalu – Teatr Powszechny – co także należy do tradycji – prezentuje premierę – "Jednorożca" Paco Bezerry w reżyserii Adama Orzechowskiego – dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jaka diagnoza zostanie postawiona teatrowi, przekonamy się, nie ma pośpiechu, mamy czas na zastanowienie się. Tylko, czy ktoś będzie jej ciekaw? Widz, organizator życia teatralnego, teatr sam?

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Mondo Cane oraz Inne Światy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 02:12
W pierwszym 2020 wydaniu TPK (nie licząc naturalnie tej prowadzonej przez Darka Bugalskiego), na początku wszak drugiej połowy sezonu, spotykamy się, jak w latach poprzednich z jednym z polskich teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znam swoje drugie ja?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 02:00
Alter ego, drugie ja, to: prawdziwy przyjaciel, bratnia (i siostrzana) dusza oraz wyimaginowany przyjaciel (z dzieciństwa – pamiętają Państwo?).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spoglądając z granicy cienia w mrok". Wspomnienie Lecha Raczaka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 02:00
Tymi słowami kończył swój felieton (teatralny.pl) Lech Raczak, żegnając twórcę Akademii Ruchu Wojciecha Krukowskiego 18 stycznia 2014 roku. Akapit zamykający ten tekst zaczynał się od słów: "W sobotę 18 stycznia dopadł mnie SMS z wiadomością o…". W sześć lat później niejeden podobnie formułowany SMS prawdopodobnie krążył wśród zaskoczonych nagłym odejściem Lecha Raczaka jego przyjaciół.
rozwiń zwiń