Poznań walczy!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 02:00
"Inter arma silent musae" głosili starożytni wojownicy. Tym razem wróg jest trudny nie tylko do pokonania, ale także do zlokalizowania, a jednak łacińską sentencję odkładamy do lamusa. W TPK opowiadamy o tym, że ludzie kultury nie poddają się.
Audio
  • Paweł Szkotak i Michał Merczyński gośćmi Barbary Marcinik (Trójka pod Księżycem)
Malta Festival w Poznaniu
Malta Festival w PoznaniuFoto: mat. promocyjne

Przed tygodniem rozmawialiśmy o tym, że Sopot walczy, w tym tygodniu – Poznań.

Naszymi gośćmi byli: Paweł Szkotak, twórca plenerowego, alternatywnego Teatru Biuro Podróży, reżyser, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Michał Merczyński – dyrektor Malta Festiwal Poznań, prezes Fundacji Malta.

W jakiej sytuacji znaleźli się ludzie kultury, wiadomo. Mają bardzo poważne dylematy. Te – (nie tylko wśród artystów oczywiście) schodzą na dalszy plan. Przetrwać koszmar – to jest poza dyskusją. A jednak … walcząc z niespodziewanym zagrożeniem, nie poddają się i w bardzo trudnych warunkach opracowują Plan "B".

Paweł Szkotak w lutym zrealizował w Operze Bałtyckiej operę Cannoniego "Don Bucefalo". Po sześciu spektaklach Opera, podobnie, jak inne teatry została zamknięta. Co dalej? Co dalej z ogromnymi zespołami teatrów operowych? A, co z teatrami plenerowymi, grającymi na ulicach, w otwartych przestrzeniach?

Paweł Szkotak (foto: Wojciech Dorosz) Paweł Szkotak (foto: Wojciech Dorosz)

Michał Merczyński przygotowywał się do obchodów 30-lecia Festiwalu Malta. W planowanym terminie festiwal się nie odbędzie. Najłatwiej byłoby poczekać do przyszłego lata. Alternatywny program "kroczącego" festiwalu 2020 właśnie powstaje. Szczegóły będziemy z czasem poznawali, ale już o tym porozmawialiśmy, bo, od czegoś trzeba było zacząć.

My też walczymy. Teatry są zamknięte, ale to nie powód, by o nich zamilknąć.

Do usłyszenia. Bądźmy razem, pozostając w domach.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 0.06

Czytaj także

W kwarantannie dzieci się nie nudzą!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 02:00
Od kilku tygodni w TPK przywołujemy "poetów piosenki". Tym razem przypominamy Jeremiego Przyborę. My – ponieważ naszym gościem jest, niegdysiejsza nasza Trójkowa koleżanka – Monika Makowska-Wasowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymna noc

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 02:00
Maj 2020, zarazem tegoroczną majówkę zaczęliśmy z rozmachem. Prosimy nie zasypiać jeszcze, tym bardziej nie wychodzić z domu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomiędzy wirtualnym a realnym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 02:00
Po serii nocnych spotkań z poetami piosenki: Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Jonaszem Koftą, Jeremim Przyborą oraz Wiesławem Dymnym, w tym wydaniu TPK proponujemy wyprawę do… Sopotu, na razie bez konieczności opuszczania domu.
rozwiń zwiń