Jerzy Pilch, anioły i demony – część II

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 02:00
Spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" w noc po pożegnaniu Jerzego Pilcha w Kielcach. Nie minął tydzień od momentu, w którym przyszła wiadomość, że pisarz nie żyje.
Audio
  • Drugie spotkanie z Jerzym Pilchem i jego twórczością (Trójka Pod Księżycem)
Promocja książki Jerzego Pilcha Miasto utrapienia
Promocja książki Jerzego Pilcha "Miasto utrapienia"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Niecały tydzień, to za mało, żeby spróbować choćby ogarnąć całość Jego twórczości. W niedzielnej audycji specjalnej, z obowiązku podjęliśmy pierwszą próbę. Zadanie zostało wykonane w wariancie minimum, tylko tyle, by zasygnalizować, że był dla nas ważny, dla tych, których rozśmieszał do łez, porażał bezwzględnością swoich komentarzy, diagnoz i prognoz. Zarażał swoim entuzjazmem do piłki nożnej, rozkochał wielu w Wiśle. Wprawiał w kompleksy swoim oczytaniem i czytaniem "ze zrozumieniem".

Minęły więc kolejne dni i wciąż nie jesteśmy przygotowani, żeby pożegnać się z Nim, tak, jak na to zasługuje, a z krótkich notek prasowych już wiemy, że nie życzył sobie celebry, co więcej sprawił swoisty zawód tym, których na stronę Wisły przeciągnął. Nie – w "luterskiej ziemi" Wisły zostały złożone Jego prochy, jakkolwiek by to zabrzmiało.

Streszczeń Jego biografii zawodowej możemy sporo przeczytać. Nie będziemy ich tutaj powtarzać.

Do świata Jego książek włączyliśmy się późno, na kilka lat przed Jego chorobą. Późno, ale intensywnie. Z intensywnością "neofitów" próbowaliśmy za Nim nadążyć. Od "Miasta utrapienia" po "Portret młodej Wenecjanki". Od 2004 roku więc do 2017. Dlaczego ostatnich trzech lat nie spędziliśmy z Jego książkami? Dlaczego już więcej nie pojawialiśmy się u Niego przy Hożej? Ma to głębsze uzasadnienie, czy trudny to do wybaczenia grzech zaniedbania/zaniechania?

Żal i swoiste poczucie winy.

Szkoda, nie taki miał być koniec, nie taki.

A, jednak jeszcze próbujemy, nieudolnie, bez większego wsparcia, pożegnać się z Nim.

Ponieważ to jest radio, a nie kozetka u psychoanalityka, zaprosiliśmy gościa, niestety tylko telefonicznego. Zgodził się nim być krytyk teatralny, Tomasz Domagała.

I, ile z naszych archiwów uda się wydobyć???

Do usłyszenia, mimo wszystko.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.06.2020
Godzina emisji: 0.06


Czytaj także

W kwarantannie dzieci się nie nudzą!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 02:00
Od kilku tygodni w TPK przywołujemy "poetów piosenki". Tym razem przypominamy Jeremiego Przyborę. My – ponieważ naszym gościem jest, niegdysiejsza nasza Trójkowa koleżanka – Monika Makowska-Wasowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymna noc

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 02:00
Maj 2020, zarazem tegoroczną majówkę zaczęliśmy z rozmachem. Prosimy nie zasypiać jeszcze, tym bardziej nie wychodzić z domu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomiędzy wirtualnym a realnym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 02:00
Po serii nocnych spotkań z poetami piosenki: Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Jonaszem Koftą, Jeremim Przyborą oraz Wiesławem Dymnym, w tym wydaniu TPK proponujemy wyprawę do… Sopotu, na razie bez konieczności opuszczania domu.
rozwiń zwiń