Taki pejzaż – stocznia po 40 latach

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 02:00
Przed dwoma tygodniami – 14 sierpnia w "Trójce pod Księżycem" – gościliśmy Janinę Jankowską, autorkę najsłynniejszego dokumentu radiowego o strajku w Stoczni Gdańskiej, nagrodzonego Prix Italia 81 – "Sierpień 1980". 40 lat wcześniej, nad ranem rozpoczynał się w Stoczni strajk. Dzisiaj mija rocznica piętnastego dnia strajku.
Brama Stoczni Gdańskiej
Brama Stoczni GdańskiejFoto: Barbara Marcinik

Powracamy do Stoczni Gdańskiej, łącząc się z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie naszym gościem jest vice dyrektor ECS – pan Andrzej Trzeciak, autor książki "Stocznia Gdańska. Miejsca. Ludzie. Historie".


Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik Andrzej Trzeciak Foto: Barbara Marcinik

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z kalendarium wydarzeń sierpniowych, rozpoczynając zarazem długi weekend jubileuszowych spotkań w Gdańsku.


Posłuchaj
116:33 2020_08_28 00_04_59_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Gdańsk pod Księżycem (Trójka Pod Księżycem)

 

W samym Centrum po rocznicowej wystawie odbywają się oprowadzania zwiedzających, a przewodnikami są świadkowie Sierpnia 80’, także Janina Jankowska. My, Stocznię odwiedzamy od lat, obserwując jej znikanie. I tym razem, spoglądamy na ów pejzaż, rozciągający się między Placem Solidarności (Pomnik Poległych Stoczniowców 1970) a Ostrowiem.


40 lat Polskiego Sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności 40 lat Polskiego Sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności

Nasz gość jest historykiem i historykiem sztuki. Wypada zapytać, czym stała się dla nas historia? Historia vitae magistra? Co znaczy po 40 latach "Solidarność"? Czym dla młodszych jest Stocznia, a czym dla konserwatora zabytków? Jakie jest jej znaczenie dla światowego dziedzictwa (UNESCO)?

Teren postoczniowe, fot. Baszka Marcinik Teren postoczniowe, fot. Baszka Marcinik

Zmęczonym tematem proponujemy muzykę i opowieść z zupełnie innego czasu. Za tydzień, 5 września odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem wyzwanie dla czytających – wyjątkowo trudne. Przed laty w Polskim Radiu powstała muzyczna wersja owego dzieła czyli "Balladyny". Próbujemy odtworzyć jego fragmenty. Kiedy, jak nie – po północy

Jeszcze jedna nasza wyprawa do Gdańska w sierpniu 2020.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Kuba Sadowski 
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Stocznia – taki pejzaż

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 15:00
Od lat sierpień jest miesiącem Gdańska w MBK. W tym roku – uboższym o Festiwal Szekspirowski (nie tylko zresztą o ten festiwal) – za to – o paradoksie – jubileuszowym. W jakim stopniu będziemy mogli prawdziwie świętować, tego nie wiemy, podobnie, jak nie wiemy wyjątkowo wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Sierpień" – "Moc truchleje"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 02:00
Był poranek 14 sierpnia 1980 roku, kiedy…
rozwiń zwiń