"Lazarus" – musical, który spadł na Capitol

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 02:00
Uwaga! Uwaga! Nad Wrocław nadciąga huragan! Gdyby tego znacznie wcześniej nie wymyślił dyrektor Teatru Muzycznego Capitol – Konrad Imiela – można by mieć wrażenie, że pierwsza premiera po "ułomnym" sezonie poprzednim jest desperacką i przekorną odpowiedzią na "kosmiczne" anomalie, które dopadły świat ponad pół roku temu.
Plakat promujący musical Lazarus
Plakat promujący musical "Lazarus"Foto: mat. prasowe

"Lazarus" musical w Teatrze Capitol we Wrocławiu "Lazarus" – musical w Teatrze Capitol we Wrocławiu

Tak mocny i symboliczny jest przekaz: Capitol daje polską prapremierę "Lazarusa". Drugi cios to fakt, że w reżyserii Jana Klaty. Jan Klata powraca do Wrocławia i powraca po latach do Capitolu, a wraz reżyserem – "jego" aktor – Marcin Czarnik. Każda z tych fraz ma znaczenie.


Posłuchaj
115:42 2020_09_25 00_05_05_PR3_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Wokół premiery musicalu "Lazarus" we wrocławskim Capitolu (Trójka pod Księżycem)

 

I ma znaczenie fakt, że David Bowie, związany z "Lazarusem" od 1976 roku, do samego końca jest symboliczny dla kilku dekad radiowej Trójki, za sprawą przede wszystkim: Piotra i Marka. To jest znamię, którego nie da się "wytrzeć".

Historia musicalu jest długa i w skrócie wygląda tak:

  • 1963 – ukazuje się powieść Waltera Tavisa – "The Man Who Fell to Earth";
  • 1976 – David Bowie gra w filmie pod tytułem "The Man Who Fell to Earth" Nicolasa Roega;
  • 2015 – David Bowie tworzy swoje ostatnie dzieło – musical na podstawie książki Endy Walsha, czyli "Lazarusa" – w reżyserii Ivo van Hove.

"Lazarusem" właśnie Trójka żegnała Bowiego w styczniu 2016 roku.

Historie tę i dotarcia "Lazarusa" do Wrocławia próbujemy zrekonstruować w tym, pierwszym jesienią 2020, wydaniu "Trójki pod Księżycem".

Nie możemy liczyć na obecność w niej Marcina Czarnika i Jana Klaty, bo to dwie noce przed prapremierą, ale rozmawiamy ze sprawcą wydarzenia – Konradem Imielą oraz Piotrem Metzem.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiedź na pytanie: jak ewangeliczny Łazarz trafił do popkultury?

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 25.09.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Opera Narodowa zaczyna nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 15:00
Opera Narodowa w Warszawie po półrocznej przerwie zaczyna mimo wszystko sezon. "Z ogromną niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu naszych widzów" – deklarują dyrektorzy. I my im wierzymy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogie Dzieci…

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 00:00
Drodzy nasi najmłodsi czytelnicy! To z myślą o Was Wydawnictwo Dwie Siostry ogłasza po raz kolejny konkurs pod hasłem "Jasnowidze". Co prawda będziemy o nim rozmawiali z Waszymi rodzicami, bo też dorośli zaproszeni są do udziału w konkursie, ale książki, które powstaną, w jego wyniku, będą dla Was.
rozwiń zwiń