"Spieszmy się kochać…"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 02:00
Powtarzamy za księdzem – poetą, ilekroć uzmysławiamy sobie, że nie zdążyliśmy wystarczająco zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi, mistrzami. Tak stało się i tym razem, kiedy dotarła do nas wiadomość o odejściu Ryszarda Ronczewskiego.
Ryszard Ronczewski
Ryszard RonczewskiFoto: PAP/Roman Jocher

Aktor, reżyser, człowiek obdarzony niepowtarzalnym głosem, wielkim sercem, poczuciem humoru; gawędziarz, smakosz i jeszcze długo można by wymieniać Jego sprawności. Wilniuk z urodzenia, sopocianin od 75 lat. Pracował w wielu teatrach. Ostatnim był Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Lista filmów, w których wystąpił, jest długa, jak długie było jego życie. Urodził się bowiem w 1930 roku. W latach 60. współtworzył rodzinny Cyrk Afanasjewa. Miał siostrę – bliźniaczkę – Alinę Afanasjew. Fenomen stanowił fakt, że, będąc już w bardzo dojrzałym wieku, został zauważony przez zagranicznych producentów filmowych i niemal do końca grał w zagranicznych filmach. Z grupą trójmiejskich aktorów w latach 90. występował w sopockim Teatrze Atelier.

Związany z Gdańskim Środowiskami Twórczymi, czytał w kościele Świętego Jana teksty liturgiczne.


Posłuchaj
116:05 2020_10_23 00_05_12_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Wspomnienie Ryszarda Ronczewskiego (Trójka Pod Księżycem)

kultura 

Wielokrotnie zapraszaliśmy Go do Trójki, której wraz z żoną – Jolantą, córką słynnego rzeźbiarza Stanisława Horno-Popławskiego, słuchał od lat. I dzięki Trójce poznaliśmy się, i tak rozpoczęła się nasza przyjaźń. Ostatnio, rzadko spotykaliśmy się i, mając poczucie, że jesteśmy Mu winni choćby to późne pożegnanie, poświęcamy Mu wydanie Trójki pod Księżycem, w niecały tydzień po tym, jak dotarło do nas, że Go już nie ma.

Na przyjaciół w takich sytuacjach właśnie jednak można liczyć. Naszym gościem – na łączach – będzie sopocianin – Wojciech Fułek. Połączymy się także z aktorem Teatru Wybrzeże – Krzysztofem Gordonem oraz z księdzem Krzysztofem Niedałtowskim - duszpasterzem Środowisk Twórczych Gdańska oraz z Henrykiem Rozenem – reżyserem Teatru PR. Może jeszcze ktoś zechce z nami powspominać Ryszarda.

Tyle tylko możemy na tym etapie.

Barbara Marcinik

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawcy: Jakub Sadowski 
Data emisji: 23.10.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Nowy sezon na STT – TZO z myszką

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:00
Przed tygodniem, 30 sierpnia zamknęliśmy nietypowy sezon 2019/2020 na Scenie Teatralnej Trójki. Zanim zaprosimy na pierwszą w nowym sezonie premierę, proponujemy pierwsze dwa z nowej serii powtórzeń. Najchętniej przywołujemy dawne, klasyczne słuchowiska z cyklu Teatrzyk Zielone Oko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeżeli nie Polak, to? Nobel Night 2020

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:31
Dwie są takie okoliczności: ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla – na początku października oraz ich wręczenie – w grudniu. I dwa najważniejsze dni, w przypadku literackiego Nobla – czwartek oraz w przypadku tego i pozostałych – rocznica śmierci Alfreda Nobla.
rozwiń zwiń