Radio Waves – 10. Światowy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 02:00
W 2010 roku Hiszpania wystąpiła z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Radia. UNESCO proklamowała to święto w 2011 roku, a upamiętniono nim inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/4H4 Photography

My spotkaliśmy się w przeddzień World Radio Day, gdyż obchodzone jest ono 13 lutego.


Posłuchaj
115:25 2021_02_12 00_04_16_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 W oczekiwaniu na Światowy Dzień Radia (Trójka Pod Księżycem)

 

Była to wyjątkowa okazja, by porozmawiać o historii radia: jego twórcach, najważniejszych etapach w rozwoju radiofonii, czyli o jego "kamieniach milowych".

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/J Walters Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/J Walters

Może nie wszyscy wiedzą, jaką drogę przebyły fale elektromagnetyczne, byśmy mogli słuchać dzisiaj radia w najwyższej jakości. Ciekawi jesteśmy, jak przeobrażały się technologicznie i… estetycznie radioodbiorniki: od radia kryształkowego, przez lampowe z zielonym okiem, tranzystorowe ze sterczącą antenką, po cyfrowe.

W noc przedświąteczną warto było też przypomnieć sobie, jak ewoluowała rola radia: od muzyczno-kulturalnego po informacyjne. Jakie funkcje pełniło w przełomowych momentach historii świata (np. kryzysy, wojny).

Spróbowaliśmy zdiagnozować etap, na jakim znalazło się radio dzisiaj i dowiedzieć się, jak dotychczas radziło sobie z konkurencją, gdyż rośnie właśnie w siłę jego największy konkurent.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/McLittle Stock Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/McLittle Stock

Nie mogliśmy nie zaprosić do wydania prawdziwego człowieka radia, który uczestniczył w procesie jego unowocześniania w Polsce. Jest nim komentator 1 Programu Polskiego Radia, prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. w latach 1993-1998 – Krzysztof Michalski, obecnie autor "Wieczoru Odkrywców", a wcześniej m.in. "Klubu Trójki". Zarząd, którym kierował, przeprowadził na przykład modernizację budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 (powstanie Studia Muzycznego im. Agnieszki Osieckiej) oraz utworzył centrum nadawcze w Solcu Kujawskim. Krzysztof Michalski jest laureatem Złotego Mikrofonu (przy okazji tego święta wręcza się to największe wyróżnienie PR), został uhonorowany licznymi nagrodami.

Krzysztof Michalski   Foto: PAP/Jacek Turczyk Krzysztof Michalski Foto: PAP/Jacek Turczyk


Do udziału w tym wydaniu TPK zaprosiliśmy także Michała Żakowskiego, naszego eksperta w dziedzinie problemów współczesnego świata (sobotnia audycja "Świat i ludzie").

A co, jeżeli powrócą "złote czasy radia"?

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Baszka MarcinikPiotr Majewski 
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 12.02.2021
Godzina audycji: 00.05

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Uciekaj moje serce"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 18:00
Jej życie to prawdziwa love story. Historia miłości niespełnionych. "Króliczek goniony" był przez nią przez całe życie, całe, bo w dzieciństwie także nie zaznała uczucia, jakiego pragnęła. Nikogo nie mamy prawa osądzać, może po prostu cała ta historia wzięła się z pragnień, którym nikt nie był w stanie sprostać. Jej serce było zbyt pobudliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nim wstanie dzień"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 18:30
My już wiemy, że zmierzamy do finału tej historii, a więc – żadnej nadziei. Rok 1964 w serialu "Osiecka", w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, wyprodukowanym przez Telewizję Polską, już dawno za nami, a to właśnie w tym roku premierę miał film Jerzego Hoffmanna pod tytułem "Prawo i pięść" (scenariusz Józefa Hena na podstawie jego powieści "Toast"), w którym Edmund Fetting śpiewał "Nim wstanie dzień" – balladę Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy. Przy okazji przypominamy, że 30 stycznia minęła 20. rocznica śmierci aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Karpiński o pracy nad scenariuszem serialu "Osiecka": nie starałem się niczego upiększać

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 18:30
– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.
rozwiń zwiń