Dymny i inni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 02:00
25 lutego mija 85. rocznica urodzin Wiesława Dymnego. Był artystą wszechstronnym. Nie ukończył co prawda krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale rysował i malował.
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: PR

Posłuchaj
114:45 2021_02_26 00_04_56_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Wspomnienie Wiesława Dymnego pod Księżycem (Trójka Pod Księżycem)

 

Zasłynął jednak głównie jako autor tekstów piosenek, poeta, satyryk, prozaik. Wraz z Henrykiem Klubą napisał scenariusze do filmów "Chudy i inni", "Słońce wschodzi raz na dzień" oraz "Pięć i pół bladego Józka". Trzeci z tych filmów był przełomowy w jego życiu, gdyż na planie poznał swoją przyszłą żonę. Pobrali się w 1971 roku, czyli mija także 50. rocznica ślubu Wiesława i Anny. Taki rok.

Anna Dymna i Wiesław Dymny (fot: archiwum prywatne) Anna Dymna i Wiesław Dymny (fot: archiwum prywatne)

Wiesław Dymny współtworzył również różne kabarety, z których najsłynniejszym była Piwnica pod Baranami. Nie pozostało więc nic innego, jak poświęcić to wydanie TPK Wiesławowi Dymnemu oraz krakowskiej Piwnicy.


Rodzina Adamsów Teatr Syrena 1200.jpg
Syrena, Dymna i podziemny świat

Przypomnieliśmy fragmenty "Trójki pod Księżycem", którą w warunkach pandemicznego "zamknięcia" zrealizowaliśmy na początku ubiegłorocznej majówki, czyli 1 maja. Wspominaliśmy wtedy nasze wizyty w Krakowie i audycje transmitowane z Piwnicy pod Baranami właśnie. Jedna była poświęcona Piotrowi Skrzyneckiemu, druga – Wiesławowi Dymnemu. Dzisiaj już nie udałoby się zgromadzić tylu wspaniałych gości. I nasz zespół zmienił się bardzo od tamtego czasu. Piosenki, skecze, nagrane głosy jednak pozostały i mogliśmy dzielić się nimi z tymi, którzy kochają "krakowskie" klimaty. Nie zabrakło nade wszystko wspomnień pani Ani Dymnej.

Obie archiwalne audycje powstały między innymi przy współudziale Moniki Makowskiej, prowadzącej od lat audycje wraz z Grzegorzem Wasowskim w studiu Radia dla Ciebie, sąsiadującym z naszymi studiami. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara Marcinik, Piotr Łodej i Piotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 26.02.2021
Godzina audycji: 00.04

(Tekst: Barbara Marcinik) 

Czytaj także

Dymna noc

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 02:00
Maj 2020, zarazem tegoroczną majówkę zaczęliśmy z rozmachem. Prosimy nie zasypiać jeszcze, tym bardziej nie wychodzić z domu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będziemy już razem przebywać tego szlaku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 02:05
"Trudno w to uwierzyć, że nie będziemy już razem przebywać tego szlaku" – powiedział Jerzy Satanowski, poproszony o wspomnienie obecności Piotra Machalicy w Teatrze Atelier w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Waves – 10. Światowy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 02:00
W 2010 roku Hiszpania wystąpiła z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Radia. UNESCO proklamowała to święto w 2011 roku, a upamiętniono nim inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.
rozwiń zwiń