Lem – Beckett – Stasiuk

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 02:00
Co znalazło się "Trójce pod Księżycem" tym razem?
12. Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
12. Festiwal Literatury i Teatru Between.PomiędzyFoto: mat. promocyjne

Stanisław Lem, bo wkraczamy w decydującym dla nas momencie do "strefy" jednego z czterech Patronów Roku. Rozpoczęliśmy przygotowania do prezentacji nowego "serialu" z cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym". Na razie zajrzeliśmy do naszych archiwów. Na starych taśmach zachowało się między innymi nagranie z drugiego i ostatniego naszego spotkania ze Stanisławem Lemem, z lata roku 2001. 12 września minie setna rocznica urodzin pisarza, 27 marca minęła 15. rocznica śmierci. Świat pamięta o tych datach, my – także. Dowody – niebawem.


Posłuchaj
114:40 2021_05_14 00_05_46_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Stanisław Lem, Samuel Beckett i Andrzej Stasiuk bohaterami TPK (Trójka Pod Księżycem)

 


Stanisław Lem  Foto: Agencja Forum/Interfoto/BF Stanisław Lem Foto: Agencja Forum/Interfoto/BFSamuel Beckett, bo od poniedziałku do niedzieli trwa wirtualny Festiwal Literatury i Teatru Between/Pomiędzy, a irlandzki dramatopisarz jest bohaterem tego Festiwalu od 2010 roku. XII Between odbywa się w sieci z wiadomych powodów, szkoda, że nie w czerwcu, wtedy moglibyśmy spotkać się w… Sopocie.

naszymi gośćmi byli współtwórcy Between – profesorowie: David Malcolm oraz Tomasz Wiśniewski.

Andrzej Stasiuk, bo ważnym, stałym punktem programu Festiwalu są spotkania z wydawnictwem Czarne. Ukazała się właśnie jego nowa książka, pod tytułem "Przewóz". I o niej rozmawia się na Festiwalu. Pisarz naturalnie nie musi w tym roku opuszczać Wołowca, choć zapewne z przyjemnością pokonywał do tej pory trasę długości Polski.

Andrzej Stasiuk Foto: Cai Caslavinieri Andrzej Stasiuk Foto: Cai Caslavinieri


Ach! I jeszcze Teatr Powszechny z Warszawy wystąpi na Between.

Ważne więc nazwiska pojawiły się w tym wydaniu TPK, także te ze świata teatru między Wrocławiem, Warszawą i Sopotem. Sprawdziliśmy, jak odbiera się taki wirtualny festiwal.

Piotr Majewski, jak zwykle tajemniczy. Wspominał o motywach etno we współczesnej muzyce. Ciekawe: może, może…

Z ostatniej chwili: Teatry zostaną otwarte dla publiczności 21 maja!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 14.05.2021
Godzina audycji: 00.04

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 02:00
To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze do Itaki 

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 02:00
Do tej mitycznej nie dotarł. W metafizycznej – już jest. Zygmunt Malanowicz odszedł w Wielkanoc. 15 kwietnia aktora żegnali przyjaciele. My spróbowaliśmy symbolicznie rozstać się z artystą poprzez wspomnienia oraz, mając to niepowtarzalne, jedyne, co liczy się w radiu – Jego głos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 02:00
To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
rozwiń zwiń