Zaczynamy lato 2021 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 02:00
Od wielu już lat teatry grają w sezonie wakacyjnym, ale to lato jest wyjątkowe. Od momentu otwarcia teatrów pod koniec maja przedstawiono kilkadziesiąt premier w całej Polsce. Wiosną dyrektorzy w pośpiechu zmieniali repertuary, nie znając terminu "odmrożenia" kultury. Wiadomo, zdrowie najważniejsze. Zaszczepieni, szczęśliwie, powracamy właśnie do teatrów.
Marlena Dietrich. Iluzje, reż. Jacek Bała
"Marlena Dietrich. Iluzje", reż. Jacek BałaFoto: mat. promocyjne

Po dwuletniej przerwie, w sobotę 26 czerwca, dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni wraz z prezydentem miasta powitał widzów na Scenie Letniej na plaży w Orłowie. Sezon wakacyjny rozpoczęła premiera muzycznego przedstawienia Jacka Bały "Marlena Dietrich. Iluzje". W roli tytułowej możemy podziwiać zjawiskową Beatę Buczek-Żarnecką. "Nasz spektakl przeniesie Państwa na umowny plan zdjęciowy filmu opowiadającego o jej burzliwym życiu i karierze" – czytamy w ulotce promocyjnej gdyńskiego teatru.


Posłuchaj
114:35 2021_07_02 00_05_03_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Atrakcje teatralnego lata 2021 (Trójka pod Księżycem)

 

W części drugiej wydania opowiadamy o dwóch premierach, które u progu lata zamykały nietypowy, niepełny sezon 2020/2021.

Profesor Józef Opalski wyreżyserował spektakl koprodukowany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Teatr Polski w Warszawie. Przed warszawską premierą odwiedził nas w ogródku przy Myśliwieckiej, aby zaprosić na "Savannah Bay" Marguerite Duras, w którym to przedstawieniu główną rolę gra – wymiennie z Ewą Domańską – Anna Polony. "Savannah Bay" to także historia wielkiej aktorki, choć postaci fikcyjnej.


Savanah Bay, reż. Józef Opalski Savannah Bay, reż. Józef Opalski

Narodowy Stary Teatr zrealizował również w koprodukcji z warszawskim teatrem – TR Warszawa tym razem – premierę, o której mówi się jako o wydarzeniu wymykającym się klasyfikacjom. Byliśmy świadkami kolejnych prób wystawienia tej premiery, zakończonych szczęśliwie pokazem najpierw krakowskim, następnie warszawskim, w ATM Studio. Kilka miesięcy nagrywaliśmy książkę z aktorem grającym w tym spektaklu, czyli z Mirosławem Zbrojewiczem.

O Luka Percevala "eseju teatralnym" (tak określili rzecz krytycy) pod tytułem "3Siostry" rozmawialiśmy właśnie z Mirosławem Zbrojewiczem i to było także kilka "podejść", ilekroć zbliżał się kolejny termin premiery. Mieliśmy okazję zapytać również o inne role naszego gościa, który w tak trudnym czasie był wyjątkowo aktywny.


"3Siostry", reż. Luc Perceval "3Siostry", reż. Luk Perceval

Cieszmy się każdą chwilą!

PS. A dlaczego zapomnieliśmy o nowej IMCE Tomasza Karolaka? Informowaliśmy przed tygodniem, że IMKA dała premierę i że gra latem na Bemowie. Wracamy więc i do tego teatru.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 2.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik

Czytaj także

Pospieszne uwalnianie się z sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 02:00
Od tygodnia teatry próbują przygotować się na ponowne spotkanie z publicznością. Nie wszystkie były w stanie już 21 maja zaprosić publiczność na premierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Krakowa do Gdańska – teatry zapraszają!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 02:00
Teatry w całej Polsce już naturalnie otwarte. Do wszystkich nie jesteśmy w stanie zajrzeć, ale spotkamy się na szczególnie uczęszczanej trasie Kraków-Warszawa-Gdańsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotomorgana, sztuka amerykańska i inne atrakcje, czyli lato 2021 w PGS

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 02:00
Witamy lato 2021 i witamy latem! Wakacje inaugurujemy tradycyjnie w Sopocie. Po niemal roku pojawiamy się w Państwowej Galerii Sztuki po to, by zamknąć sezon pozamykanych galerii, teatrów, muzeów, szybko zapomnieć o nim i otworzyć się na nową przygodę.
rozwiń zwiń