Wilno – Avignon – Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 02:00
Witamy w połowie lipca 2021! Zaznaczyliśmy trzy punkty na mapie naszych wakacyjnych wędrówek z "Trójką pod Księżycem".
Barbara Marcinik i Adam Orzechowski
Barbara Marcinik i Adam OrzechowskiFoto: Tadeusz Iwanowski

Posłuchaj
115:59 2021_07_16 00_05_00_PR3_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Na kulturalnej mapie wakacyjnych wędrówek (Trojka pod Księżycem)

 

Po powrocie z Wilna, a tuż przed wyruszeniem do Avignonu pojawił się nasz jedyny gość telefoniczny, czyli świetny krytyk teatralny Tomasz Domagała. Opowiedział on nam naturalnie, czego doświadczył w wileńskim teatrze i czego spodziewa się po największym w Europie teatralnym festiwalu.

Nam nie było dane pojechać na Litwę 30 czerwca, w 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, ani też nie zatańczymy na moście w Awinionie, ale… byliśmy przed tygodniem w Gdańsku na rozpoczęciu Lata z Szekspirem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Do Gdańska na XXV Festiwal Szekspirowski wybiera się także nasz korespondent, zatem będziemy mieli o czym rozmawiać. 

Średniowieczny, zachowany częściowo, most Pont Saint-Bénézet nad rzeką Rodan w Awinionie Średniowieczny, zachowany częściowo, most Pont Saint-Bénézet nad rzeką Rodan w Awinionie / Shuttertock

Chcemy wraz z Państwem nacieszyć się żywym kontaktem z teatrem. Nasz jedyny gość telefoniczny nie był wszak naszym jedynym gościem tego wydania "Trójki pod Księżycem".

W Gdańsku spotkaliśmy się – co należy do tradycji – z dyrektorem Teatru Wybrzeże, który to teatr od lat gra… latem, a w tym roku – szczególnie intensywnie. Z Adamem Orzechowskim spotkaliśmy się w Starej Aptece. Dyrektor teatru opowiedział o tej stosunkowo nowej lokalizacji, o remoncie dużej sceny i widowni teatru i o spektaklach, które prezentuje na trzech mniejszych scenach w tym sezonie letnim: na Scenie Kameralnej w Sopocie, w Malarni i w Starej Aptece. Działa na nowo jeszcze plenerowa Scena Letnia w Pruszczu. Czy jest bardziej aktywny teatr w Polsce, mający bardzo zróżnicowany repertuar, fantastycznych aktorów różnych pokoleń i tak energetyczne lato? Od dawna śledzimy działalność Wybrzeża. Zainteresowaliśmy się nim za dyrekcji Macieja Nowaka. Dyrekcji Adama Orzechowskiego przyglądaliśmy się najpierw z dystansu, teraz wiemy, że sprostał legendzie.

Adam Orzechowski Adam Orzechowski / Tadeusz Iwanowski

Przed tygodniem spotkaliśmy się również z paniami dyrektorkami Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku w… przestrzeni miasta oczywiście. Posłuchaliśmy więc tej nocy o programie wakacyjnym IKM. Aleksandra Szymańska i Barbara Sroka zaprosiły nas przede wszystkim na kultowe już "Spacery" po Gdańsku, po jego nieoczywistych z turystycznego punktu widzenia rejonach.

Gdańsk Gdańsk / Shutterstock

Jeżeli nawet nie możemy znaleźć się w Wilnie, Avignonie czy Gdańsku, spróbujmy czerpać radość z naszej wyobraźni, a ta mobilizuje marzenia, bez których szare jest lato. I – to wciąż bardzo krótka noc!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Zaczynamy lato 2021 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 02:00
Od wielu już lat teatry grają w sezonie wakacyjnym, ale to lato jest wyjątkowe. Od momentu otwarcia teatrów pod koniec maja przedstawiono kilkadziesiąt premier w całej Polsce. Wiosną dyrektorzy w pośpiechu zmieniali repertuary, nie znając terminu "odmrożenia" kultury. Wiadomo, zdrowie najważniejsze. Zaszczepieni, szczęśliwie, powracamy właśnie do teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! "Burza"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 02:00
Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena Wspomnień – Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:40
Prowadzona przed laty przez Andrzeja Brzoskę Scena Wspomnień zasiliła Archiwum Polskiego Radia w cyfrowe wersje najstarszych słuchowisk. Mistrz reżyserii dźwięku nie tylko poszukiwał w archiwach najcenniejszych słuchowisk, zapomnianych i nieodtwarzanych między innymi z powodu ich jakości technicznej, nieodpowiadającej standardom współczesnego radia. On także próbował zrekonstruować listy twórców tych słuchowisk, gdyż nie miały one nagranych zapowiedzi, które wygłaszali speakerzy. 
rozwiń zwiń