Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 02:15
20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
Franciszek Walicki
Franciszek WalickiFoto: PAP/Adam Warżawa

pap_20160719_2D9 teatr muzyczny w Gdynii 1200.jpg
60 lat minęło

Jego długie, barwne, niewolne od dramatów życie mogłoby posłużyć za kanwę licznych książek i wielu filmów. Mogłoby, powstał jednak zaledwie tylko (w kategorii dłuższa forma) film dokumentalny pt. „I nie żałuj tego”, duetu Wojciech FułekPaweł Chmielewski. Obaj – autor i reżyser – zrealizowali natomiast w Teatrze Polskiego Radia słuchowiska, w których pojawiły się ważne epizody z życia oficera Marynarki Wojennej, dziennikarza muzycznego, autora piosenek i twórcy nurtu zwanego polską muzyką młodzieżową.


Franciszek Walicki Franciszek Walicki

Wspomniany film pokazał 22 lipca Konsulat Kultury w Gdyni. W Muzeum Miasta Gdyni prezentowane są też obrazy, które… namalował Franciszek Walicki. My przedstawiliśmy 18 lipca tego roku na Scenie Teatralnej Trójki "Ciuciubabkę", której bohaterem jest Franciszek Walicki.

W tym wydaniu TPK spróbowaliśmy poskładać, rozwinąć te wątki z życiorysu „Franka”, które dotyczyły nade wszystko owych początków polskiego "mocnego uderzenia". Gdyby nie zainteresowania, wiedza, pasja i determinacja bohatera naszego spotkania, trudno byłoby wyobrazić sobie, jak brzmiałaby dzisiejsza "muzyka młodego pokolenia". O tym, że miał on także swój udział w tworzeniu „mitu założycielskiego” polskiego jazzu, wspominaliśmy przy okazji prezentacji słuchowiska duetu Fułek – Chmielewski pod tytułem "Dżez baba ryba".


Franciszek Walicki i Leopold Tyrmand podczas konferencji prasowej w trakcie I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej Sopot’56 Franciszek Walicki i Leopold Tyrmand podczas konferencji prasowej w trakcie I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej Sopot’56

Dzięki zaproszeniu Konsulatu Kultury w Gdyni Trójka pod Księżycem mogła świętować 100-lecie urodzin Franciszka Walickiego w niezwykłym miejscu. Wraz z Barbarą Marcinik był tam gospodarz miejsca nadawania audycji, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni Jarosław Wojciechowski, inicjator naszego urodzinowego spotkania Wojciech Fułek oraz gość specjalny: Piotr Artwich, malarz, jedyny spadkobierca Franciszka Walickiego, współzałożyciel Fundacji imienia swojego teścia.

Muzycznie to wydanie współtworzyła wydawczyni TPK – Aleksandra Kaczkowska. Nie musimy dodawać, że tej lipcowej nocy słuchaliśmy muzyki "dinozaurów".

Plenerowe studio w patio Konsulatu Kultury zbudował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.


Posłuchaj
114:48 2021_07_23 00_05_16_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 100-lecie urodzin Franciszka Walickiego (Trójka Pod Księżycem)

 

Naszą wakacyjną wędrówkę zaczynaliśmy w Sopocie, kontynuowaliśmy w Gdańsku. W Gdyni już byliśmy, dzięki zaproszeniu na inaugurację Sceny Letniej im. Gombrowicza w Orłowie. Trójmiasto pozostaje nam wierne. Idealny partner letnich przygód! Dziękujemy.

A w naszym kalendarium przypominamy, że:

  • w Avignonie kończy się Festiwal Teatralny, na którym pokazywane były, wśród wielkich, "Wiśniowy sad" z Isabelle Huppert, a także "Cząstki kobiety" z TR Warszawa;
  • w przyszłym tygodniu rozpoczyna się w Gdańsku 25 Festiwal Szekspirowski, a GTS poinformował właśnie, że dyrektor tego teatru zostanie od 1.09.21 Agata Grenda. Więcej niebawem, wprost z Gdańska;
  • 20 lipca okrągłe urodziny obchodziła pani Ania Dymna;
  • 23 lipca natomiast Gdynia świętuje urodziny "budowniczego" Portu Gdynia – Tadeusza Wendy.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Uwaga! "Burza"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 02:00
Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno – Avignon – Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 02:00
Witamy w połowie lipca 2021! Zaznaczyliśmy trzy punkty na mapie naszych wakacyjnych wędrówek z "Trójką pod Księżycem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciuciubabka" na STT w lipcu 2021

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 19:32
Muzyka rockowa od prawie początku stanowiła ważną część programu Trójki. Od prawie początku, czyli od kiedy? A kiedy zachodniej "muzyce młodzieżowej" zaczęły towarzyszyć na naszej antenie polskie zespoły? O okolicznościach narodzin polskiego "mocnego uderzenia" opowiada słuchowisko człowieka badającego od lat historię polskiego rocka – Wojciecha Fułka – "Ciuciubabka", którego premiera miała miejsce w Programie I PR pod koniec 2018 roku.
rozwiń zwiń