Avignon – Gdańsk. Przez Sopot ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 02:00
Pierwszy pełny miesiąc wakacji skończyliśmy tam, gdzie zaczynaliśmy sezon letni: w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Średniowieczny, zachowany częściowo, most Pont Saint-Bnzet nad rzeką Rodan w Awinionie
Średniowieczny, zachowany częściowo, most Pont Saint-Bénézet nad rzeką Rodan w Awinionie Foto: Shutterstock.com/Sergey Dzyuba

Posłuchaj
115:21 2021_07_30 00_04_57_PR3_Trojka_Pod_ksiezycem.mp3 Barbara Marcinik w kulturalną wizytą w Avignonie i Trójmieście (Trójka Pod Księżycem)

 


Nietypowo więc, bo na półmetku sezonu wakacyjnego, dyrektor Zbigniew Buski otworzył 29 lipca wystawę, kolejną spektakularną z prywatnej kolekcji.

Werner Jerke jest Niemcem, urodzonym na Śląsku lekarzem okulistą, kolekcjonującym nade wszystko sztukę… polską. Na wystawie zobaczymy prace naszych artystów z lat 80. i 90.: od Dobkowskiego, przez Sasnala, po Tarasewicza. Tytuł, "+++Ku Wolności" oraz charakter prezentowanych prac sprowokowały do zadania sobie kilku pytań. 

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Foto: Jerzy Bartkowski W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Foto: Jerzy Bartkowski

Kuratorem ekspozycji "+++Ku Wolności. Polska sztuka XX i XXI wieku z kolekcji Wernera Jerke z Recklinghausen" jest Bogusław Deptuła – krytyk teatralny, historyk sztuki. I towarzyszył on nam w tym wydaniu TPK – ostatnim lipcowym w 2021 roku.

Werner Jerke Foto: Jerzy Bartkowski Werner Jerke Foto: Jerzy Bartkowski

Wernisaż wystawy sopockiej odbywa się wszak w bardzo intensywnym teatralnie czasie. Teatry starają się nadrobić zaległości i nacieszyć… wolnością. Tomasz Domagała ogląda przedstawienia, podróżuje od festiwalu do festiwalu, prowadzi swój ambitny blog "Domagała się kultury".

Barbara Marcinik Foto: Jerzy Bartkowski Barbara Marcinik Foto: Jerzy Bartkowski

Jak może pamiętamy, był on naszym gościem tuż przed wyprawą do Avignonu. 75. Festiwal właśnie się zakończył. Co o wolności opowiedziały dwa zaprezentowane tam spektakle: "Cząstki kobiety" Kornela Mundruczo z TR Warszawa oraz "Wiśniowy sad" dyrektora Festiwalu Tiago Rodriguesa? Pomyśleliśmy o bohaterkach obu przedstawień: Mai (Justyna Wasilewska) oraz Raniewskiej (Isabelle Huppert).


25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

W Gdańsku natomiast rozpoczął się 25. Festiwal Szekspirowski, dedykowany pamięci profesora Jerzego Limona. Tomasz Domagała przerzucił pomost: Avignon – Gdańsk i w ten sposób również przenieśliśmy się z lipca do sierpnia 2021.

Tak, wciąż staramy się cieszyć chwilą! Lato trwa i… tak dużo od nas zależy – także w dziedzinie tytułowej "wolności".

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 00.05

(tekst – Barbara Marcinik)


Czytaj także

Uwaga! "Burza"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 02:00
Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno – Avignon – Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 02:00
Witamy w połowie lipca 2021! Zaznaczyliśmy trzy punkty na mapie naszych wakacyjnych wędrówek z "Trójką pod Księżycem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 02:15
20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
rozwiń zwiń