Po raz 25. w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 02:15
Po raz 25. w Gdańsku odbywa się Festiwal Szekspirowski. Po raz pierwszy – bez jego twórcy i dyrektora prof. Jerzego Limona. Po raz ostatni spotkaliśmy się z nim 29 listopada 2020 roku. Profesor zapowiadał wtedy 24. festiwal – bez widzów, transmitowany w sieci. Pora też była nietypowa, bo późnojesienna.
25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
25. Festiwal Szekspirowski w GdańskuFoto: mat. promocyjne

W "Trójce pod Księżycem"  zgodnie z naszą wieloletnią tradycją – relacjonujemy festiwal jubileuszowy, już po półmetku, odtwarzając jedynie głos profesora, bo też ta, 25. edycja dedykowana jest jego pamięci.

Festiwal Szekspirowski to: prezentacja zagranicznych spektakli szekspirowskich, pokaz trzech przedstawień polskich nominowanych do nagrody Złotego Yoricka oraz SzekspirOFF. W tym roku w programie towarzyszącym znalazło się spotkanie z cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle".

Wszystkie przedstawienia pokazywane są live, poza dwoma z Japonii w wersji wideo.

Do udziału w tym wydaniu TPK zaprosiliśmy: selekcjonera spektakli nominowanych do Złotego Yoricka – Łukasza Drewniaka, odpowiedzialną za prezentacje w nurcie off Katarzynę Knychalską oraz reprezentujące Gdański Teatr Szekspirowski Joannę Śnieżko-Misterek, koordynującą program festiwalu, i Magdalenę Hajdysz, rzecznik GTS. Niespodziewanie naszym gościem była także pani Agata Grenda, od 1 września 2021 r. nowa dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Udało nam się również połączyć z krytykiem Tomaszem Domagałą, który zdążył obejrzeć większość festiwalowych pokazów z nurtu głównego.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Porozmawialiśmy więc o Szekspirze naszych czasów, choć już nie będziemy mieli szansy dyskutować o nim z twórcą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – człowiekiem, który do naszych spotkań wnosił gigantyczną wiedzę i niepowtarzalny humor, a te cechy tego rodzaju spotkań rzadko występują w parze.

Łączy nas więc radość, że dzieło profesora nie zostało zaprzepaszczone, a także niedowierzanie, że nie ma go z nami, i żal, bo jakże to tak: odejść bez uprzedzenia i bez naszej zgody?

Do usłyszenia mimo wszystko z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Posłuchaj
114:40 2021_08_06 00_05_05_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Półmetek 25. Festiwalu Szekspirowskiego (Trójka pod Księżycem)
 

PS – ale jakże ważne! Piątego sierpnia Janusz Majewski kończy 90 lat. Cóż możemy uczynić? Dedykować mu muzyczną część TPK. Noc tę spędzimy więc, swingując w ślad za "Excentrykami" jubilata.

Baszka Marcinik i Janusz Majewski  Baszka Marcinik i Janusz Majewski (fot. Wojciech Dorosz)

***

Na "Trójkę pod Księżycem" w piątek (6 sierpnia) od godz. 00.05 do godz. 02.00 zapraszają Barbara Marcinik, Andrzej Dubas, realizator z Radia Gdańsk, oraz Aleksandra Kaczkowska, wydająca program, odpowiedzialna zarazem za muzykę, która nam towarzyszy.

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Wilno – Avignon – Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 02:00
Witamy w połowie lipca 2021! Zaznaczyliśmy trzy punkty na mapie naszych wakacyjnych wędrówek z "Trójką pod Księżycem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 02:15
20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Avignon – Gdańsk. Przez Sopot ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 02:00
Pierwszy pełny miesiąc wakacji skończyliśmy tam, gdzie zaczynaliśmy sezon letni: w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
rozwiń zwiń