Spychowo – Legnica. Teatr na wakacyjnych szlakach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 02:00
Od kilku lat w połowie sierpnia odwiedzamy Mazury. Podejmują nas Stowarzyszenie Anima oraz Nadleśnictwo Spychowo. Wszystkie nasze wyprawy w te rejony okazały się bardzo owocne. Przywieźliśmy stamtąd reportaż, zrealizowaliśmy plenerowe wydanie "Trójki pod Księżycem" oraz dwa słuchowiska dla "Sceny Teatralnej Trójki". Za każdym razem były powody do takiej aktywności. Stowarzyszenie Anima ma letni teatr w Stodole Chochół, a w nim odbywają się regularne premiery.
Majnegóry
"Majnegóry"Foto: Robert Wasilewski, Łukasz Groda

W tym roku, po wydaniu "Trójki pod Księżycem", transmitowanym ze studia Trójki, mieliśmy szansę ponownie wybrać się na premierę do teatru w Stodole Chochół, znajdującej się na polanie w Puszczy Piskiej.

Posłuchaj
114:33 2021_08_20 00_05_10_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Teatralna wędrówka z Mazur na Dolny Śląsk (Trójka pod Księżycem)

 

Sztukę napisał Robert Wasilewski. Wyreżyserował ją Romuald Wicza-Pokojski, a tytułu nie podajemy, gdyż jesteśmy przesądni. Ujawniają go nasi goście, czyli: Ewa Wasilewska, producent premiery, autor, reżyser, oraz Marek Tyszkiewicz, aktor z Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.

Znów wędrowaliśmy w głąb czasu i słuchaliśmy kolejnej mazurskiej opowieści. Mazury, nawet razem z Warmią, to niewielka część Polski, ale zarazem rozległa. Pytaliśmy o jej granice. Wiemy, że potrzeba kilkunastu godzin, by przemierzyć ten obszar wzdłuż i wszerz.

"Majnegóry" "Majnegóry" / Robert Wasilewski, Łukasz Groda

Przypomnieliśmy we fragmentach oba słuchowiska przywiezione z Mazur, czyli "Drogę Marion" oraz "Majnegóry".

Salon Marion Donhoff Salon Marion Donhoff / Barbara Marcinik/PR

Tymczasem dowiedzieliśmy się, że Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, pozostanie na tym stanowisku przez pięć lat. Legnicki teatr nie wypoczywa i ma niesamowitą zdolność dostosowywania się do sytuacji. W czasie zamknięcia zakupił profesjonalny sprzęt i realizował spektakle online. Kiedy teatry zostały na lato otwarte, wyruszył bezpiecznie w teren i do tego też jest przygotowany. Był bowiem pionierem wśród polskich teatrów. W ubiegłym wieku wyprowadził przedstawienia z własnych murów i oswoił tym samym zmarginalizowane dzielnice miasta.

Połączyliśmy się więc także z Legnicą, zaznaczając na naszej wakacyjnej mapie w 2021 roku kolejny teren.

Wędrowaliśmy zatem tej sierpniowej nocy na trasie Mazury – Dolny Śląsk. Obie krainy turystycznie bardzo atrakcyjne!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 20.08.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Dymna sierpniowa noc w TPK

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 02:00
To noc spadających gwiazd, czyli szczególnej ich widoczności. Warunek: niebo musi być pogodne, a miejsce obserwacji na ziemi – jak najciemniejsze.
rozwiń zwiń