Podlasie w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 02:02
Wakacyjne wyprawy zakończyliśmy na Podlasiu. Wędrowaliśmy z "Trójką pod Księżycem" od końca czerwca do: Sopotu, Gdyni, Awinionu, Gdańska, na Mazury i na Dolny Śląsk. Na Podlasie wybraliśmy się po raz pierwszy, choć planowaliśmy tę podróż od dawna. Udało się zrealizować ów plan, dzięki pomysłowi na słuchowisko nagrywane w… Krasnogrudzie. 
TPK na Podlasiu, czyli Barbara Marcinik, Krzysztof Czyżewski i piesek (przydrożny?)
TPK na Podlasiu, czyli Barbara Marcinik, Krzysztof Czyżewski i piesek (przydrożny?) Foto: Romuald Wicza-Pokojski

Posłuchaj
113:40 2021_08_27 00_05_50_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Podlasie w Trójce pod Księżycem (Trójka pod Księżycem)

 

30 czerwca tego roku minęła 110. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Postanowiliśmy więc odwiedzić krainę jego młodzieńczych, wakacyjnych wizyt w dworze jego ciotek w Krasnogrudzie, położonej nad jeziorem Hołny. W setną rocznicę urodzin poety (2011) powstało tam Międzynarodowe Centrum Dialogu. Organizuje w nim wakacyjne spotkania, założony w 1991 roku nieopodal w Sejnach, przez Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich, Ośrodek "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów".

Krzysztof Czyżewski  Foto: Romuald Wilcza-Pokojski Krzysztof Czyżewski Foto: Romuald Wilcza-Pokojski

Rocznic więc w tym roku na pięknym pograniczu Polski i Litwy jest więcej: 30-lecie "Pogranicza" oraz 10-lecie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Dworze Miłosza. Nie mogliśmy byli lepiej trafić. Znaleźliśmy się w Krasnogrudzie w miesiąc po urodzinach autora "Pieska przydrożnego". Tytuł tej książki Miłosza, składającej się z małych form poetyckich i prozatorskich, jest dla nas ważny, o czym przekonamy się w niedzielę – 29 sierpnia – podczas premiery na "Scenie Teatralnej Trójki".

W ośrodku "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach  Foto: Romuald Wilcza-Pokojski W ośrodku "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach Foto: Romuald Wilcza-Pokojski

Tu możemy ujawnić, że z "Pieskiem..." i z urządzeniem nagrywającym wędrowaliśmy po Miłoszowej Krasnogrudzie w ślad za naszym przewodnikiem: Krzysztofem Czyżewskim. Efekt – w części – przedstawimy właśnie tej ostatniej sierpniowej nocy 2021 w TPK. Część zasadnicza pojawi się w naszym premierowym słuchowisku dokumentalno-poetyckim w najbliższą niedzielę.

W ośrodku "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach  Foto: Romuald Wilcza-Pokojski W ośrodku "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach Foto: Romuald Wilcza-Pokojski

W TPK usłyszeliśmy więc głosy zarówno naszego przewodnika po Krasnogrudzie, jak i reżysera premiery – Romualda Wiczy-Pokojskiego. Tak się składa, ze reżyser ten towarzyszył nam również w poprzednim, mazurskim, wydaniu TPK, gdyż i na Mazurach realizował sztukę. Jeżeli są inni reżyserzy, mający ochotę wędrować z nami po rozlicznych "małych ojczyznach", zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Po raz 25. w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 02:15
Po raz 25. w Gdańsku odbywa się Festiwal Szekspirowski. Po raz pierwszy – bez jego twórcy i dyrektora prof. Jerzego Limona. Po raz ostatni spotkaliśmy się z nim 29 listopada 2020 roku. Profesor zapowiadał wtedy 24. festiwal – bez widzów, transmitowany w sieci. Pora też była nietypowa, bo późnojesienna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymna sierpniowa noc w TPK

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 02:00
To noc spadających gwiazd, czyli szczególnej ich widoczności. Warunek: niebo musi być pogodne, a miejsce obserwacji na ziemi – jak najciemniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spychowo – Legnica. Teatr na wakacyjnych szlakach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 02:00
Od kilku lat w połowie sierpnia odwiedzamy Mazury. Podejmują nas Stowarzyszenie Anima oraz Nadleśnictwo Spychowo. Wszystkie nasze wyprawy w te rejony okazały się bardzo owocne. Przywieźliśmy stamtąd reportaż, zrealizowaliśmy plenerowe wydanie "Trójki pod Księżycem" oraz dwa słuchowiska dla "Sceny Teatralnej Trójki". Za każdym razem były powody do takiej aktywności. Stowarzyszenie Anima ma letni teatr w Stodole Chochół, a w nim odbywają się regularne premiery.
rozwiń zwiń