Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela. Śladami Norwida

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 02:00
Od kilku miesięcy trwa realizacja międzynarodowego projektu, zaplanowanego na Rok Norwida.
NorwidElipsa Elżbieta Sikora i Zbigniew Naliwajek
"Norwid’Elipsa" Elżbieta Sikora i Zbigniew NaliwajekFoto: mat. promocyjne. Portret Norwida: Biblioteka Narodowa/polona.pl

Posłuchaj
114:26 2021_09_03 00_05_18_PR3_Trojka_pod_ksiezycem.mp3 "NORWID’ELIPSA". TPK na szlaku Cypriana Kamila Norwida (Trójka Pod Księżycem)

 

W listopadzie ubiegłego roku jako Trójka zostaliśmy zaproszeni przez Agencję Artystyczną Sonora Music do współpracy, której efektem miało być słuchowisko z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Pomysł uznaliśmy za atrakcyjny i pionierski (!), zatem rozpoczęliśmy rozmowy, narady, wymianę e–maili i… wiosną tego roku słuchowisko było gotowe.

Opowiedzieliśmy o tym, jak powstawało, jaki był pomysł na jego międzynarodową prezentację, o tym, co już, poza samym utworem, zostało zrealizowane i co jeszcze – przed nami.

Naszymi gośćmi specjalnymi byli twórcy słuchowiska, określonego jako "utwór radiofoniczny": kompozytorka i reżyser dźwięku, mieszkająca w Paryżu, Elżbieta Sikora oraz autor scenariusza – romanista, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – Zbigniew Naliwajek. Tytuł utworu – "NORWID’ELIPSA".

Elzbieta Sikora  Foto:  Łukasz Rajchert Elzbieta Sikora Foto: Łukasz Rajchert

Połączyliśmy się także z dyrektorem Festiwalu Warszawska Jesień – Jerzym Kornowiczem. Prapremiera "koncertowa" utworu odbędzie się na Festiwalu właśnie. Prapremiera radiowa – na "Scenie Teatralnej Trójki".

Naszymi przewodnikami byli pomysłodawcy przedsięwzięcia: Mikołaj Bylka-Kanecki oraz Stanisław Suchora. Panowie znajdują się aktualnie w dwóch miastach, jeden – w Poznaniu, drugi – służbowo – w Lublanie. Pomysłów mają więcej, zatem i o nich porozmawialiśmy.

Stach Suchora  Foto: archiwum prywatne Stach Suchora Foto: archiwum prywatne

Postaraliśmy się, by w naszych licznych opowieściach nie "zagubił się" patron roku (jeden z czterech) i by pierwsza po wakacjach TPK zainteresowała nie tylko zaangażowanych w projekt (tego słowa używamy świadomie, a więc w sposób w pełni uzasadniony).

Od lewej: Mikołaj Bylka-Kanecki i Stach Suchor  Foto: Maciej Zakrzewski Od lewej: Mikołaj Bylka-Kanecki i Stach Suchora Foto: Maciej Zakrzewski

To była kolejna tego lata (tak, ono jeszcze trwa) wspólną wyprawę na trasie: Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela i jeszcze inne miasta po drodze. Norwid był "tułaczem wędrowcem", więc chcieliśmy – także wędrując – zasygnalizować pamięć o nim, choć jego "podróże" nie miały wakacyjnego charakteru.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: 
Jacek Frentzel
Data emisji: 3.09.2021
Godzina emisji: 00.05

(Tekst: Barbara Marcinik)


Czytaj także

Dymna sierpniowa noc w TPK

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 02:00
To noc spadających gwiazd, czyli szczególnej ich widoczności. Warunek: niebo musi być pogodne, a miejsce obserwacji na ziemi – jak najciemniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spychowo – Legnica. Teatr na wakacyjnych szlakach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 02:00
Od kilku lat w połowie sierpnia odwiedzamy Mazury. Podejmują nas Stowarzyszenie Anima oraz Nadleśnictwo Spychowo. Wszystkie nasze wyprawy w te rejony okazały się bardzo owocne. Przywieźliśmy stamtąd reportaż, zrealizowaliśmy plenerowe wydanie "Trójki pod Księżycem" oraz dwa słuchowiska dla "Sceny Teatralnej Trójki". Za każdym razem były powody do takiej aktywności. Stowarzyszenie Anima ma letni teatr w Stodole Chochół, a w nim odbywają się regularne premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 02:02
Wakacyjne wyprawy zakończyliśmy na Podlasiu. Wędrowaliśmy z "Trójką pod Księżycem" od końca czerwca do: Sopotu, Gdyni, Awinionu, Gdańska, na Mazury i na Dolny Śląsk. Na Podlasie wybraliśmy się po raz pierwszy, choć planowaliśmy tę podróż od dawna. Udało się zrealizować ów plan, dzięki pomysłowi na słuchowisko nagrywane w… Krasnogrudzie. 
rozwiń zwiń