Między Zamościem a Gdynią

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 02:00
Ile kilometrów dzieli jedno z najstarszych miast w Polsce i jedno z najmłodszych? Ile dni – dwa festiwale? XX Festiwal "Dwa Teatry" zakończył się w Zamościu w poniedziałek. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym samym mieście startuje też skromniejszy w tym roku R@port. Jesteśmy na miejscu bez względu na pogodę i odległości, jakie trzeba pokonać.
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: mat. promocyjne

Witamy w przedostatnim dniu FPFF w Gdyni. Festiwal tradycyjnie obserwuje Riko Jaźwiński i to on podejmuje w tym wydaniu TPK filmowe aktualne tematy. Lista naszych gości ustaliła się tuż przed naszym spotkaniem.


Posłuchaj
114:04 2021_09_24 00_05_39_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Trójkowe podróże międzyfestiwalowe (Trójka pod Księżycem)

 

Łączymy się także z jurorem konkursu części radiowej "Dwóch Teatrów" – reżyserem Igorem Gorzkowskim, by spojrzeć na werdykt konkursu, w którym startowały spektakle Teatru TVP.

Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry" Foto: mat. promocyjne

Co słychać na R@porcie? Chcemy odwiedzić, nie tak odległy od Teatru Muzycznego, Teatr Miejski w Gdyni, czyli centralę Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. 

Pamiętamy, było już jedno takie spotkanie Festiwalu Filmowego i Teatralnego w Gdyni, gdyż był rok, kiedy film zawitał wiosną do Gdyni, teatr zaś tradycyjnie gości tam o tej porze roku.

Ryszard Jaźwiński Ryszard Jaźwiński Foto: Polskie Radio

Ten rok, podobnie jak poprzedni, jest jednak wyjątkowo nietypowy, co przynajmniej nie pozwala nam skostnieć w rutynie.

Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte (archiwum prywatne) Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte Foto: archiwum prywatne

TPK  z Teatru Muzycznego w Gdyni  centrum filmowych festiwalowych wydarzeń.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara MarcinikRyszard Jaźwiński 
Wydawca: 
Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 24.09.2021
Godzina emisji: 00.04

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Poznań – Paryż – Warszawa – Bruksela. Śladami Norwida

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 02:00
Od kilku miesięcy trwa realizacja międzynarodowego projektu, zaplanowanego na Rok Norwida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lem Story

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 02:00
12 września minie setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Pamiętamy o niej od początku roku, ogłoszonego przez Sejm RP Rokiem Lema. W tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" przywołaliśmy więc głos patrona 2021 (jednego z czterech; Norwida przypominaliśmy przed tygodniem).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 02:00
Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
rozwiń zwiń