Nobel, Chopin, Osiecka w TPK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 02:00
Pierwszy czwartek października to dzień ogłaszania nazwiska laureata literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia wierna jest tradycji, choć w ostatnich latach była ona zaburzana (skandal w Szwedzkiej Akademii i jej konsekwencje, pandemia i ograniczenia).
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: superjoseph/Shutterstock.com

7 października jednak, w czwartym dniu ujawniania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (medycyna lub fizjologia, fizyka, chemia, literatura), zgodnie z ową tradycją, stały sekretarz Szwedzkiej Akademii – Mats Malm – o godzinie 13.00. poinformował świat o decyzji Akademików, kto w 2021 otrzyma Nobla w dziedzinie literatury. To Abdulrazak Gurnah – urodzony na Zanzibarze powieściopisarz.


Posłuchaj
113:49 2021_10_08 00_05_50_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Nie tylko o literackim Noblu (Trójka pod Księżycem)

 

My także, mimo wspomnianych komplikacji, staramy się postępować zgodnie z naszą tradycją i 11 godzin po ogłoszeniu nazwiska literackiego Nobla spotykamy się w "Trójce pod Księżycem", by porozmawiać o okolicznościach związanych z jego przyznaniem. Do tradycji tej należy łączenie się ze Sztokholmem, gdzie od lat śledzi noblowskie wydarzenia Marta Prochwicz, licencjonowany przewodnik po Sztokholmie.

Agnieszka Osiecka  Foto: Forum/Krzysztof Wojcik Agnieszka Osiecka Foto: Forum/Krzysztof Wojcik

Naszą "podróż" po noblowskim Sztokholmie rozpoczynamy zawsze od siedziby Szwedzkiej Akademii na Starym Mieście. To tam gromadzą się dziennikarze z całego świata, oczekując otwarcia słynnych drzwi o godzinie 13.00. Od ubiegłego roku spotkanie z dziennikarzami trwa dłużej niż wcześniej, odbywa się naturalnie w tzw. reżimie sanitarnym.

Dziękując Marcie Prochwicz za to, że od lat towarzyszy nam tej szczególnej nocy, prezentujemy ciekawostki, nie staramy się tym razem analizować dzieła laureata. Na rozmowy o literaturze przyjdzie czas, kiedy to 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Nagrody, zostanie ona uroczyście wręczona. Jak będzie przebiegać Nobel Festivity w tym roku, to się okaże. W roku ubiegłym uroczystość miała inny niż do tej pory przebieg. My z kolei nie mieliśmy zbyt wielu przekładów poezji laureatki Louise Gluck, by móc zapoznać się z jej twórczością. Tym razem – przed nami – wydany przez a5  tomik pod tytułem "Ararat" w przekładzie Krystyny Dąbrowskiej. Należy się ubiegłorocznej laureatce spóźniony komentarz do jej wierszy.

Odstępujemy jednak od naszej tradycji w jeszcze jednym punkcie. Część drugą wydania poświęcamy bowiem innym ważnym wydarzeniom tych dni.

7 października to finał I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 9 października natomiast będziemy obchodzili 85. urodziny Agnieszki Osieckiej.

XVIII Konkurs Chopinowski Foto: mat. promocyjne XVIII Konkurs Chopinowski Foto: mat. promocyjne

Naszym gościem jest Roman Dziewoński, który podjął się uczczenia w Trójce tej rocznicy pod hasłem "Mamy kota na punkcie Osieckiej". Wspominamy wspólnie nasze z Agnieszką Osiecką spotkania. Wspomnienia rozpoczynamy od… końca, od ostatniego z poetką spotkania. Przypominamy m.in. rozmowę o Osieckiej z Pawłem Sztompke oraz o udziale w serialu TVP – "Osiecka" – z Elizą Rycembel. Z archiwum "Klubu Trójki" prezentujemy fragmenty pewnego wydania audycji, zrealizowanego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Nie zapominamy wszak, że 9 października mija także setna rocznica urodzin jednego z czterech patronów roku 2021 – Tadeusza Różewicza. W niedzielę 10 października przedstawimy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko "Wyszedł z domu", nagrodzone Grand Prix na XX Festiwalu "Dwa Teatry". Słuchowisko wyreżyserował Szymon Kuśmider, a premierę miało w Programie 2 PR.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 08.10.2021
Godzina emisji: 0.05

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 02:00
Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między Zamościem a Gdynią

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 02:00
Ile kilometrów dzieli jedno z najstarszych miast w Polsce i jedno z najmłodszych? Ile dni – dwa festiwale? XX Festiwal "Dwa Teatry" zakończył się w Zamościu w poniedziałek. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym samym mieście startuje też skromniejszy w tym roku R@port. Jesteśmy na miejscu bez względu na pogodę i odległości, jakie trzeba pokonać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato 2021 – After Party

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 02:00
Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
rozwiń zwiń