Warszawa – Baranów Sandomierski – Dąbie – Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 02:00
Opowiedzieliśmy o dwóch niewielkich miastach i o tym, co mają wspólnego z miastami wielkimi.
Warszawa, 05.07.2019. Janusz Kapusta przy swojej instalacji K-dron wykonanej w hołdzie Leonardo da Vinci. Dziedziniec Muzeum Narodowego w Warszawie
Warszawa, 05.07.2019. Janusz Kapusta przy swojej instalacji K-dron wykonanej w hołdzie Leonardo da Vinci. Dziedziniec Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Forum/Marek Szymański

Posłuchaj
114:53 2021_10_21 00_04_51_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Radiowe muzeum, "Podręcznik do myślenia" i święto słuchowisk w Poznaniu (Trójka pod Księżycem)

Z Warszawy Teatr Polskiego Radia powędrował na Podkarpacie do Baranowa Sandomierskiego. To w tym niedużym mieście, ale o długiej historii, powstało Muzeum Teatru Polskiego Radia. Jego pomysłodawcą jest dyrektor TPR oraz reżyser Janusz Kukuła. Jego pomysł spodobał się gospodarzom województwa podkarpackiego oraz Baranowa Sandomierskiego. Powstała Fundacja Teatr Wyobraźni. Rozpoczęło się tworzenie Muzeum, wydawałoby się niemożliwego. A jednak 18 października ekipa Teatru Polskiego Radia, aktorzy – mistrzowie oraz spora grupa najmłodszych pojawili się w Baranowie Sandomierskim, na Zamkowej 24B pod budynkiem nowego muzeum i jedynego takiego w świecie. Muzeum Słów i Głosów ma już kilka dni. Jest otwarte, codziennie od godziny 10.00.

Janusz Kukuła przed Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim  Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Janusz Kukuła przed Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Naszym pierwszym gościem w tym wydaniu "TPK" był dyrektor Janusz Kukuła. Opowiedział on o historii pomysłu, porozmawialiśmy o dniu otwarcia, o sensie istnienia tak nietypowego muzeum, o jego zadaniach i o tym, że już mamy marzenia z nim związane. Cóż, że daleko od "centrali"? Radiowy teatr, choć ma już prawie 100 lat i swoje muzeum, sam nie jest instytucją muzealną, nieprzerwanie tworzy, kreuje coraz to nowe "światy wyobraźni" i ma szanse przyjąć najbardziej wymyślne cywilizacyjne wyzwania.

W Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim W Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Z wielkopolskiego Dąbia natomiast, liczącego mniej więcej tylu mieszkańców, ilu ma podkarpacki Baranów, wyruszył w świat prawie 40 lat temu Janusz Kapusta – gość drugiej części wydania. Kilka miesięcy temu powrócił z Nowego Jorku, w którym "zasiedział się" od stanu wojennego. "Zasiedział się" jednak sensownie, pracując dla największych pism, rysując, tworząc grafiki i… bryłę, którą nazwał K-dron. Najpierw trzeba ją było odkryć. Zajęło to artyście wiele lat, a on sam kończy właśnie lat… 70. Z okazji swoich okrągłych urodzin napisał i narysował książkę pod tytułem "Pion Poziom. Podręcznik do myślenia c.d.". Spotkaliśmy się po długiej przerwie w kontaktach i efekt przedstawiliśmy w tym wydaniu "TPK", choć rozmowa z artystą-filozofem (ukończył filozofię na ATK) nie należy do najłatwiejszych. Czasem jednak warto podzielić się czymś, wymykającym się standardom rozmowy w mediach. Liczymy na to, że mimo wszystko każdy chętny coś w niej dla siebie znajdzie.

Janusz Kapusta  Foto: Barbara Marcinik Janusz Kapusta Foto: Barbara Marcinik

Poza tym życie kulturalne jesieni jest niewyobrażalnie bogate. Teatry dają wciąż premiery. Mieszkańcom np. Trójmiasta zazdrościmy, że mają szansę obejrzeć premierę Teatru Wybrzeże w reżyserii Eweliny Marciniak pod tytułem "Resztki". Przypominamy, że Ewelina Marciniak jest Talentem Trójki w kategorii Teatr. Spotkanie z nią – mamy nadzieję – przed nami.

"Norwid’Elipsa" Elżbieta Sikora i Zbigniew Naliwajek "Norwid’Elipsa" Elżbieta Sikora i Zbigniew Naliwajek Foto: mat. promocyjne

Zakończył się wrocławski Festiwal Dialog, a rozpoczyna się rzeszowski Festiwal Nowego Teatru.

My natomiast porozmawialiśmy o VI Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu. Powrócimy w tym wydaniu do tematu słuchowisk, gdyż "utwór radiofoniczny" Elżbiety Sikory, powstały dla "Sceny Teatralnej Trójki", pod tytułem "Norwid’Elipsa", zostanie 24 października, w niedzielę, zaprezentowany na poznańskim festiwalu. Naszym gościem była Anna Szamotuła, która o festiwalu tym wie wszystko.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 0.04

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Lato 2021 – After Party

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 02:00
Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel, Chopin, Osiecka w TPK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 02:00
Pierwszy czwartek października to dzień ogłaszania nazwiska laureata literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia wierna jest tradycji, choć w ostatnich latach była ona zaburzana (skandal w Szwedzkiej Akademii i jej konsekwencje, pandemia i ograniczenia).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Różewicza i szalona teatralna jesień 2021

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 02:15
9 października minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Tego dnia – w różnych oczywiście latach – urodziło się sporo słynnych ludzi kultury. Agnieszce Osieckiej, urodzonej 9 października 15 lat później, poświęciliśmy połowę wydania TPK przed tygodniem. Autor "Kartoteki" jest jednym z czterech patronów roku, zatem nie jest za późno.
rozwiń zwiń