Walcząc o marzenia. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 02:10
W Wąsoszach pod Koninem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka buduje Osadę Janaszkowo, czyli ośrodek wspierający osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych darczyńców. Powstało już centrum rehabilitacji, a teraz tworzą się mieszkania treningowe. Nowe miejsce ma służyć integracji społecznej. W planowanej pracowni ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
114:24 2021_10_20 00_05_15_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Walcząc o marzenia. Fundacja Podaj Dalej (Trójka Pod Księżycem)

 

Marzenia

– Marzenia są ogromnie ważne i wierzymy, że to od nich wszystko się zaczyna. Wcale nie muszą one być wielkie, ogromne i nieosiągalne. Czasem to zupełnie małe sprawy, które osobom w pełni sprawnym mogą wydawać się zwyczajne. Ludzie z niepełnosprawnością widzą je jednak często jako nieosiągalne. Takim niesamowitym marzeniem jest między innymi to, by latać. Je też staramy się spełniać. Z marzeniem tym łączy się często myśl o niezależności, a nawet jeśli, to by móc o sobie decydować. To wartości, które szanujemy i o których staramy się pamiętać – mówiła Zuzanna Janaszek-Maciaszek Fundacji Podaj Dalej.

– Siłą naszej organizacji są ludzie. Wśród nich są też osoby z niepełnosprawnością. To postaci obecne na każdym etapie, wszystkich naszych działań. Oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują inni w takiej samej sytuacji jak oni – podkreśliła. 

Mali odkrywcy 

– Wracam pamięcią do naszych wczesnych lat dziecięcych. Jeździłyśmy wtedy razem z tatą, patronem fundacji, na kolonie i obozy dla dzieci niepełnosprawnych. Spędzałyśmy tam cudowne wakacje, nie zwracając w ogóle uwagi niepełnosprawność uczestników – wspominała Olga Janaszek-Serafin. – Od siedmiu lat na powrót organizujemy takie kolonie. Uświadomiliśmy sobie, że dzieci niepełnosprawne mają takie same marzenia jak te zdrowe. Chcą pojechać na zwykłe kolonie, a nie a turnus rehabilitacyjny. Chcą bawić się w berka, pływać kajakiem i kąpać w prawdziwym jeziorze. Takie chwile, zupełnie dla nas zwyczajne sprawiają, że najmłodsi czekają przez cały rok, by znów móc pojechać na kolonie dla małych odkrywców – wyjaśniła.

Rozwiń skrzydła 

– Mamy coraz więcej marzeń. Czasami nie zdążymy spełnić jednego, a już kiełkuje następne. Czasami więc realizujemy kilka na raz. To nasze wspólne marzenia, marzenia wszystkich związanych z Fundacją. Udaje się to dzięki ogromnemu wsparciu darczyńców – zaznaczyły goście audycji. 

– To projekt marzeń bez granic. Realizujemy go od 2015 roku. Dzięki niemu wiele osób, które mają ograniczone możliwości poruszania się i mają kłopot z pokonaniem drobnych przeszkód, wzbija się w niebo szybowcem lub paralotnią i mogą samodzielnie szybować – podkreśliła Zuzanna Janaszek-Maciaszek. 

Mali Odkrywcy - prawdziwe kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami / Podaj Dalej

Doktor Piotr Janaszek to legendarna postać. Stworzył między innymi pierwsze w Polsce warsztaty terapii zajęciowej. Głównym celem jego działań była integracja osób z niepełnosprawnościami ze społeczeństwem. Dzieło Piotra Janaszka kontynuują jego córki, współpracownicy, a także byli podopieczni.

***

Tytuł audycji:  Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Olga Janaszek-Serafin oraz Zuzanna Janaszek-Maciaszek (Fundacja Podaj Dalej
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 00.05

zch

 

Czytaj także

Spotkanie z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, kobietą pełną pasji, inspirującą innych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 23:59
Od 3. roku życia, jak to określa, towarzyszy jej rdzeniowy zanik mięśni. Jest kobietą realizującą wiele pasji. Podróżuje. Zdobywa szczyty górskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 00:00
Najnowsze wydanie audycji "Czas niezwykły" to zaproszenie do fascynującego i tak naprawdę wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. – Taniec na wózkach to dyscyplina na pograniczu sportu i sztuki. To klucz do jej zrozumienia – mówiła w Trójce Iwona Ciok, prezes integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
rozwiń zwiń