Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 00:05
"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
Marcin Czarnik
Marcin CzarnikFoto: PR/Trójka

Z Kosmosu przybywa na Ziemię główny bohater musicalu – Thomas Newton. W tej też roli został obsadzony w polskiej wersji "Lazarusa" Marcin Czarnik, aktor, który swoje największe do tej pory role zagrał u Jana Klaty – reżysera musicalu, wystawionego w 2020 roku we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.


Kinga Dębska.JPG
Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK

Marcin Czarnik w roli tego, "który spadł na Ziemię" jest istotnie aktorem "nie z tej ziemi". Otrzymał za nią 8 listopada tego roku Nagrodę miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza. Redaktorzy periodyku przyznali mu tę nagrodę także za rolę jednej czterech Postaci w spektaklu pod tytułem "Dług", również w reżyserii Jana Klaty, granym w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.


"Lazarus" - plakat spektaklu "Lazarus" - plakat spektaklu

Przed tygodniem relacjonowaliśmy uroczystość wręczenia Nagród "Teatru", goszcząc między innymi Marcina Czarnika. W tym wydaniu był on naszym gościem specjalnym.


Posłuchaj
112:31 2021_11_19 00_05_40_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Niezwykły Marcin Czarnik i niezwykły festiwal (Trójka Pod Księżycem)

 

Połączyliśmy się także z dyrektorem oraz twórcą Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie – Bartoszem Szydłowskim oraz z selekcjonerem programu festiwalu – Tomaszem Domagałą. Boska Komedia, zamykająca rok, należy do największych festiwali teatralnych, mających oryginalną formułę, którą tworzą "dantejskie": Piekło (Inferno), Niebo (Paradiso) oraz Czyściec (Purgatorio). Spektakle oceniają w dwóch konkursach dwa międzynarodowe zespoły jurorskie.

Organizatorzy XIV Boskiej Komedii zaryzykowali i zaplanowali festiwal z udziałem publiczności, choć będzie także szansa obejrzenia wyjątkowego spektaklu w sieci. Ryzyku towarzyszy hasło – zaklęcie – "Post Tenebras Lux" (Po Ciemności Światło). Porozmawiamy o najważniejszych punktach programu festiwalu, o przygotowaniach i o kontekście, w jakim będzie się on odbywał między 3 a 12 grudnia.


14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - plakat 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - plakat

A poza tym życie kulturalne toczy się w przyspieszonym tempie, choć zarazem przypomina to z czasu, kiedy świat funkcjonował "normalnie".

Od 19 listopada na przykład Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na kolejną wystawę kolekcjonerską  "Theatrum Jerzego Nowosielskiego"  wg koncepcji i w aranżacji Andrzeja Starmacha.

Od 19 do 21 listopada z kolei w Gdańsku (w AmberExpo) będą odbywały się III Targi Książki.

19 także listopada Teatr Polski w Warszawie daje premierę "Wiśniowego Sadu", kolejnego w ostatnim czasie Czechowa na naszych scenach. Tego wyreżyserowała Krystyna Janda.

W Warszawie też – po raz pierwszy i po raz pierwszy w grudniu – odbędzie się Festiwal Jana A.P. Kaczmarka – Transatlantyk.


Theatrum Jerzego Nowosielskiego - plakat wystawy Theatrum Jerzego Nowosielskiego - plakat wystawy

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 0.05


(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Mondo cane w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 02:00
W "pieskim świecie" – szczęśliwie – istnieje świat "psi" (jak słusznie ktoś zauważył, to znaczy co innego). Pies w polskiej frazeologii co prawda nie prezentuje się najlepiej, ale już w sztuce – jak okazuje się – godnie jest reprezentowany. Poświęcił temu tematowi sporą wystawę w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki krytyk i historyk – Bogusław Deptuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 09:50
Ci, którzy mieszkają w okolicach Warszawy lub w samej stolicy, mogą jeszcze zdążyć na ostatni spektakl w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który trwa od 22 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". O programie wydarzenia oraz o sztuce teatru panomimy w "Trójce przed południem" opowiedział dyrektor Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody "Teatru" w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 02:00
Miesięcznik "Teatr" przyznaje swoje nagrody od 1976 roku. Początkowo – po tragicznej śmierci Konrada Swinarskiego – redaktorzy wyróżniali reżyserów. W 1984 roku do laureatów Nagrody imienia Konrada Swinarskiego dołączyli najlepsi aktorzy, honorowani Nagrodą imienia Aleksandra Zelwerowicza. Kilkanaście lat temu ustanowiono także Nagrodę Specjalną miesięcznika.
rozwiń zwiń