Co by powiedział ksiądz Tischner

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 02:00
25 listopada w Krakowie została wręczona Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera. Nietypowo, bo nie podczas Dni Tischnerowskich, które notabene w tym roku odbywały się nie wiosną, lecz jesienią (13-15 października).
Ksiądz Józef Tischner
Ksiądz Józef TischnerFoto: PAP/Piotr Rayski-Pawlik

12 marca minęła 90. rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera, w ubiegłym roku – 20. rocznica śmierci.

Posłuchaj
115:20 2021_11_26 00_05_15_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Podsumowanie Dni Tischnerowskich z Wojciechem Bonowiczem i Wojciechem Fułkiem. O Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia z Tomaszem Domagałą (Trójka Pod Księżycem)
 

W "Trójce pod Księżycem" od lat towarzyszymy Dniom Tischnerowskim, przedstawiając kolejnych laureatów Nagrody Znaku i Hestii. W tym roku więc nieco skromniej, już po Dniach Tischnerowskich, za to w kilka godzin po Gali Nagrody spotykaliśmy się w "TPK", łącząc się ze studiem w Radiu Kraków, z biografem księdza Józefa – Wojciechem Bonowiczem – oraz, telefonicznie, z reprezentantem fundatora Nagrody – Wojciechem Fułkiem.

Wojciech Bonowicz  Foto: mat. prom. Wydawnictwa Znak Wojciech Bonowicz Foto: mat. prom. Wydawnictwa Znak

Nagroda została tradycyjnie przyznana w trzech kategoriach: "myślenie według wartości", "nieszczęsny dar wolności", "polski kształt dialogu Kościoła i świata".

Podczas Dni Tischnerowskich ukazuje się zazwyczaj książka przygotowana przez Wojciecha Bonowicza. To się nie zmieniło, tym razem w tomie pod tytułem "Wolność człowieka gór" zebrane zostały przez niego nieopublikowane teksty księdza profesora.

Wojciech Fułek  Foto: Polskie Radio Wojciech Fułek Foto: Polskie Radio

Posłuchaliśmy więc o laureatach Nagrody, o wolności, o tym, jak ją interpretował jej patron, i znów zapytaliśmy: "co by powiedział ksiądz Tischner"  nam, pogubionym, zmęczonym, przestraszonym sytuacją globalną, europejską, lokalną?

Wszystko to – w pierwszej części wydania TPK.

W części drugiej, jak przed tygodniem, przygotowywaliśmy się do XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Festiwal ma odbywać się "w realu", ale też "w sieci". Umówiliśmy się na tę noc z kuratorem internetowej części programu wydarzenia, a także współselekcjonerem całego programu – Tomaszem Domagałą.

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Foto: mat. prasowe 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Foto: mat. prasowe

Ani to, co online, ani też rozmowa telefoniczna, nas nie satysfakcjonuje, ale "wszystkiego mieć nie można", zatem cieszymy się, że mogliśmy przenieść się do Krakowa przynajmniej w wyobraźni (w uprzywilejowanej sytuacji znajdują się naturalnie ci, którzy w grodzie Kraka są).

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jacek Pietrasik
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 0.05


(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Nagrody "Teatru" w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 02:00
Miesięcznik "Teatr" przyznaje swoje nagrody od 1976 roku. Początkowo – po tragicznej śmierci Konrada Swinarskiego – redaktorzy wyróżniali reżyserów. W 1984 roku do laureatów Nagrody imienia Konrada Swinarskiego dołączyli najlepsi aktorzy, honorowani Nagrodą imienia Aleksandra Zelwerowicza. Kilkanaście lat temu ustanowiono także Nagrodę Specjalną miesięcznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 00:05
"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
rozwiń zwiń