Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 00:05
– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.
Stanisław Lem w swoim domu, rok 1973
Stanisław Lem w swoim domu, rok 1973Foto: PAP/Irena Jarosińska

Do tej jego strategii nawiązał autor sztuk – badacz języka – Marek Kochan, realizując premierę listopadową na Scenie Teatralnej Trójki. Przed premierą (28 listopada) mieliśmy szansę rozmawiać bardzo krótko, postanowiliśmy więc spotkać się ponownie, w tym wydaniu Trójki pod Księżycem.


Marek Kochan Marek Kochan

Kontynuujemy zarazem finalizowanie Roku Stanisława Lema. Czterech co prawda patronów ma ten, kończący się – szczęśliwie – rok, ale wyjątkowa atrakcyjność Lema wydaje się niepodważalna. Pozostali pisarze, patronujący 2021 rokowi, mają inne cechy, wyróżniające ich w świecie literatury. 

Poczucie humoru Lema, inteligencja "nie z tej ziemi", szaleństwo wyobraźni, sprawiają, że tak trudno z nim się rozstać. Jego gigantyczny "dorobek literacko-filozoficzny" pozostanie oczywiście, ale pretekstów, by do niego powracać nie będzie zbyt wielu w najbliższej przyszłości. Wrócimy więc w tym wydaniu do wybranych wypowiedzi z nagranej 24 lata temu rozmowy i spróbujemy porozmawiać o tym, co autor "Solaris" ważnego nam mówi dzisiaj.


Stanisław Lem Forum 1200.jpg
"Lem. Alterbiografia" – premiera na STT [POSŁUCHAJ]

Zamykając powoli rok 2021, nie chcielibyśmy "fiksować się" na ewentualnym katastroficznym przesłaniu, które można wyczytać z książek patrona roku. Szary czas "prosi nas": "nie poddawajmy się". Postawiliśmy więc na dystans i na humor. Spróbujemy skoncentrować się po prostu na jasnej stronie Lema.


Posłuchaj
114:01 2021_12_03 00_05_43_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Koncepty Stanisława Lema, premiery operowe i pożegnania muzyczne (Trójka Pod Księżycem)

 

A poza tym sytuacja, jaka jest, każdy wie. Teatry spieszą się, by zdążyć z premierami. I znów – największe wyzwania czekają największe zespoły teatralne, czyli opery. Postaramy się do nich zajrzeć.


Teatr Wielki Opera Narodowa "La Boheme" - plakat Teatr Wielki Opera Narodowa "La Boheme" - plakat

Najbliższa premiera – już 3 grudnia w Operze Narodowej w Warszawie. "La Boheme", czyli "Cyganerię" Pucciniego przygotowała Barbara Wysocka – młoda reżyser, aktorka, a już doświadczona. Na narodowej scenie operowej zrealizowała sześć premier. Rekordzistka!

A muzycznie – między innymi pożegnaliśmy Stephena Sondheima, który odszedł 26 listopada. Gigant amerykańskiego musicalu dożył pięknego wieku 91 lat, a jednak żal.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 3.12.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Lem – Beckett – Stasiuk

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 02:00
Co znalazło się "Trójce pod Księżycem" tym razem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lem Story

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 02:00
12 września minie setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Pamiętamy o niej od początku roku, ogłoszonego przez Sejm RP Rokiem Lema. W tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" przywołaliśmy więc głos patrona 2021 (jednego z czterech; Norwida przypominaliśmy przed tygodniem).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W góry i do gwiazd! 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:36
Za oknem jesień, a to oznacza, że powinniśmy rozpocząć poszukiwania lektury na chłodne, coraz dłuższe wieczory. Znakomitą to tego okazją są rozpoczynające się już we czwartek 14 października w Krakowie 24. Międzynarodowe Targi Książki. Jak mówi prezes zarządu spółki Targi w Krakowie Grażyna Grabowska, oferta zgromadzonych na wydarzeniu wydawców i twórców szczególnie zadowoli miłośników literatury górskiej, science fiction i fantasy.
rozwiń zwiń