Kijów – Nowy Jork. Olena Leonenko w TPK

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 03:00
Olena Leonenko-Głowacka przyjęła nasze zaproszenie do pierwszej TPK (wydania kulturalnego) w nowym roku i była gościem specjalnym audycji.
Olena Leonenko-Głowacka w Trójce
Olena Leonenko-Głowacka w Trójce Foto: Arkadiusz Tausiewicz / PR

Tak się składa, że znów rozpoczęliśmy dzień szczególny – prawosławnego i grekokatolickiego Bożego Narodzenia. To kolejne trudne święta w pierwszej ojczyźnie Oleny Leonenko, czyli na Ukrainie. Wiemy też, że wyznawców religii prawosławnej jest w Polsce wielu, szczególnie na Podlasiu.

Połączyliśmy się z Sejnami, gdzie Krzysztof Czyżewski wraz z żoną Ewą współprowadzą Ośrodek Pogranicze. Nieopodal, w Krasnogrudzie, znajduje się Dwór Miłosza, w którym dzięki nim powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu.

Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania – z radością, ale też pełni obaw i troski, spowodowanych nie tylko perspektywą zaburzenia czasu pokoju.

Inną okolicznością, którą przyjęliśmy za zdecydowanie optymistyczną, jest jedno z zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, a ściśle ujmując teatralnych. 10 stycznia Teatr Telewizji wystawi pierwszą premierę w 2022 roku - "Polowanie na karaluchy" autorstwa Janusza Głowackiego. O samej premierze wiemy niewiele. Wiemy natomiast sporo na temat okoliczności jej powstania. Janusz Głowacki pisał o swoim doświadczeniu emigracji, o życiu i pracy w Nowym Jorku przede wszystkim w słynnej książce "Z głowy".  

Foto: Hanna Prus Foto: Hanna Prus

Pojawiła się zatem doskonała okazja, by powspominać "Głowę", także jego i Oleny wspólną drogę, między innymi wyprawy do Kijowa.


Dwór Miłosza. Barbara Marcinik i krasnogrudzki piesek
Dwór Miłosza. Barbara Marcinik i krasnogrudzki piesek, fot. Romuald Wicza-Pokojski

Posłuchaj
115:46 2022_01_07 00_04_56_PR3_Trojka_pod_ksiezycem.mp3 Kijów – Nowy Jork. Olena Leonenko w TP (Trójka pod Księżycem)

 

Na świąteczne wydanie "Trójki pod Księżycem" zaprosliły

Barbara Marcinik i Aleksandra Kaczkowska – wydawca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 02:00
W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc w operze. TPK rozpoczęła Sylwestra 2021

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 02:30
Nie "Bal" (Tuwima), nie "Upiór"(Andrew Lloyda Webbera) w Operze, ale właśnie noc w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Noc w sylwestra, tuż po północy 31 grudnia, na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową (to dwie różne noce!), choć w trudnym czasie lęku przed przyszłością w skali globalnej, Trójka pod Księżycem rozpoczęła symboliczne pożegnanie roku 2021.
rozwiń zwiń