X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samobójcze misje Jana A. P. Kaczmarka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 20:00
- Opierałem się długo, bo wiedziałem, że po nieudanym podejściu do tematu takiego, jak koncert Jankiela, można zostać ukrzyżowanym - o samobójczych wyzwaniach, Festiwalu "Transatlantyk" i pracy z synem opowiadał w Trójce Jan A. P. Kaczmarek.
Audio
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. KaczmarekFoto: fot. PR/W. Dorosz

- Jak Państwo wiecie, do tej pory nikt nie zagrał koncertu Jankiela. Był to koncert wyimaginowany, literacki, wokół którego narosła legenda i niemożliwe oczekiwania. Miał w sobie siłę poruszania sumień i serc, wywoływania ekstremalnych wzruszeń - mówi zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".

Jan A. P. Kaczmarek przyznaje, że długo opierał się propozycji Instytutu Adama Mickiewicza, ale upór dyrektora Pawła Potoroczyna sprawił, że napisał utwór, który wykonano po raz pierwszy 3 lipca 2011 roku na 200-lecie początku akcji "Pana Tadeusza". - Wiedziałem, że jest to samobójcza misja. To był pierwszy utwór, wobec którego miałem jak najgorsze przeczucia. Bałem się, że na końcu tej drogi nie dotknę istoty sprawy, bo przecież dziś inaczej patrzymy na historię, inaczej rozumiemy patriotyzm - wyjaśnia gość Barbary Marcinik. Utwór został napisany jako "widok z szybko jadącego pociągu", bo szybko zmienia się charakter wydarzeń i emocji, które kompozytor przeżywa patrząc na współczesna Polskę.

Kompozytor przyznaje, że 90 procent jego twórczości to muzyka filmowa, ale podejmuje się też wyzwań szczególnych. "Koncert Jankiela" jest jednym z nich, ale nie jedynym. W 2005 roku powstała na przykład "Kantata o Wolności" - utwór zamówiony przez Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność", a dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Z kolei "Oratorium 1956" powstało na 50-lecie wypadków poznańskiego czerwca, a "Otwarte Okno" - utwór napisany na dj-a, orkiestrę symfoniczną i fortepian - dla uczczenia 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy tym ostatnim Jan A. P. współpracował ze swoim synem Szymonem (DJ Oshowski), który także gościł w "Trójce pod Księżycem".

- Ktoś musi pisać utwory na te narodowe okazje i padło między innymi na mnie. Miałem szczęście napisać cztery utwory, które ułożyły się w taką ciekawą serię. Obecnie buduję koalicję ludzi dobrej woli by nagrać je wszystkie i wydać w jednym albumie. Przeszkodą są, jak zwykle, pieniądze - dodał z uśmiechem.

O tym, co łączy Poznań z Ameryką, a także powołanym przez siebie Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki "Transatlantyk" oraz otrzymanej niedawno nagrodzie Giganta Jan A.P. Kaczmarek opowiadał nocą w Trójce. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Trójka pod Księżycem - 24 lutego 2012" oraz fragmentu "Koncertu Jankiela":

 

"Koncert Jankiela" - utwór znany wszystkim Polakom, choć nikt go nigdy nie słyszał, na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza skomponował Jan A. P. Kaczmarek

Czytaj także

"Otwarte okno" w 67. rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 13:00
Premiera utworu "Otwarte okno" Jana A.P. Kaczmarka oraz relacja z Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: W Stanach stałem się marzycielem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 08:00
- W Polsce komunistycznej, gdzie wadziliśmy się albo z Bogiem, albo z cenzurą, albo z innymi poważnymi tematami, nie było miejsca na marzenia – mówił gość "Biura Myśli Znalezionych”.
rozwiń zwiń