Niedokończone wiersze Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:52
- Niezwykłe było to, że w przypadku tego tomu, ona miała ochotę mówić o tych wierszach. Opowiadała o tematach, które ją jeszcze interesują. To się wcześniej rzadko zdarzało - opowiada sekretarz poetki, Michał Rusinek. Dziś, w tomie "Wystarczy" ukazują się jej ostatnie wiersze.
Audio
  • Franaszek, Rusinek i Nyczek o ostatnich wierszach Szymborskiej
Wisława Szymborska w studiu Trójki
Wisława Szymborska w studiu Trójki Foto: Wojciech Dorosz/Trójka

- Szymborska nigdy nie litowała się nad sobą, swoim stanem, swoim wiekiem i rzeczywiście nie ma w jej twórczości żadnych tonów pożegnalnych - mówi w Trójce literaturoznawca Tomasz Nyczek - Tytuł "Wystarczy", kojarzy mi się jeszcze z czymś innym, ona miała bardzo mocno zakodowaną niechęć do zawracania ludziom głowy sobą. Pamiętam takie rozmowy w ostatnich latach, gdy parokrotnie się zwierzała, że nie powinna więcej pisać, nie dlatego, że nie umie, nie chce, tylko że to, co miała do powiedzenia, powiedziała. Drażnił ją nadmiar słów, nadprodukcja, która istnieje w świecie.
Chyba jednak nikt, poza nią, nie myślał o tym tomiku w kategoriach: ostatni. Wisława Szymborska zaplanowała, że "Wystarczy" ukaże się w tym roku na wiosnę i nie zamierzała już później nic publikować. Zmarła w Krakowie 1 lutego.
"Wystarczy" składa się z 13 ukończonych wierszy i zeskanowanych notatek, ostatnich niedokończonych poematów. Ich odcyfrowanie nie było łatwe. Wisława Szymborska zamykała się w ciemnym pokoju i wymyślała wiersz, a gdy miała już cały w głowie, po prostu go zapisywała.
Często pisząc nie kończyła słowa, robiła tylko zawijasek, bo miała w głowie gramatyczną formę, którą miało przyjąć to słowo.
W tomie "Wystarczy" ukazał się wiersz, w którym Szymborska pisze o tym jak tworzy, o tym, że najbardziej lubi te swoje nigdy niespisane wiersze. Pisze też: "Moja poezja karmi się tylko tęsknotą, a żeby tęsknić trzeba być z daleka".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Trójka pod Księżycem", w której o twórczości poetki rozmawiali Michał Rusinek, Andrzej Franaszek i Tadeusz Nyczek.
usc

Czytaj także

Tajemniczy XIX-wieczny neseser Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:53
Część spadku po Wisławie Szymborskiej trafi do Poznania - dowiedziało się Radio Merkury. Noblistka zostawiła w swoim mieszkaniu zabytkowy neseser z adnotacją, że jego zawartość po jej śmierci ma trafić do Biblioteki Kórnickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trochę notatek, wiersze-pożegnania. Ostatni tomik Szymborskiej już jest

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:50
- Pisze tu o wierszach nienapisanych i być może ona je najbardziej lubiła. Chyba wszyscy poeci mają swoje nienapisane wiersze - mówi gość Dwójki. Ukazuje się ostatni, pośmiertny tom noblistki, zatytułowany "Wystarczy".
rozwiń zwiń