W Muzeum Narodowym nie będzie sypialni Szymborskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Muzeum Narodowym nie będzie sypialni Szymborskiej
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, były osobisty sekretarz poetki Michał Rusinek przedstawił regulamin nagrody im. Wisławy Szymborskiej podczas konferencji Kreatywne Miasta i Regiony w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Do krakowskiej placówki trafi część spuścizny po Noblistce. Zostanie w nim odtworzony salon poetki.

Posłuchaj

"Trójka pod Księżycem" 26 października 2012
+
Dodaj do playlisty
+

– Pokój albo salon, bo pani Wisława nie miała pracowni, ani studia, w którym pracowała. Pisała w swojej sypialni, a trudno jest odtwarzać sypialnię poety. To już przesada. Postanowiliśmy odtworzyć salon, przestrzeń do której zapraszała gości, gdzie urządzała loteryjki – opowiada Michał Rusinek, sekretarz poetki i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. 

"Trójka pod Księżycem” gościła w Krakowie także w związku z 4. edycją Festiwalu Conrada, który trwa do niedzieli. Wiele wydarzeń już za nami, w tym spotkanie najbardziej oczekiwane z Orhanem Pamukiem, które zgromadziło blisko 1200 osób. Można je było też oglądać w internecie (także na stronach Polskiego Radia). Noblista bardzo się cieszył, że mogli w nim uczestniczyć internauci z całego świata. Turecki pisarz z ciekawością zwiedzał i fotografował Kraków, jego muzea, kościoły, był w kamienicy Szołajskich, a także w archiwach Centrum Kultury Manggha, gdzie odkryto przed nim nieznane eksponaty.
Jak wyjaśnia Robert Piaskowski patronat Conrada nie oznacza zgłębiania jego dzieł. – Jest  próbą dopisywania kolejnych stron do dzieł autora "Jądra Ciemności". To eksplozja wydarzeń, które spaja motto. Tegoroczne - Pomyśl: literatura! Ma mobilizować do czytania, rozmawiania, prowokuje nas do odpowiedzi, spierania się, zagubienia w lesie fikcji i rzeczywistości – podkreśla zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. programowych i koordynator programu Miasto Literatury Kraków. Trójka jest patronem Conradowskiego Festiwalu.

/

To jednak nie jedyna impreza związana z literaturą trwająca w Krakowie. Do niedzieli odbywają się tam 16. Targi Książki. Jednym z wydarzeń tej imprezy jest wręczenie nagrody im. Jana Długosza. - Spośród 10 książek, 10 różnych autorów, wydanych przez 10 wydawnictw jury wybrało publikację prof. Andrzeja Friszke "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności” informuje prezes targów Grażyna Grabowska.

O nowej wystawie w krakowskim Muzeum Narodowym poświęconej "młodopolskim oburzonym": Oldze Boznańskiej, Julianowi Fałatowi, Jackowi Malczewskiemu, Józefowi Mehofferowi, Leonowi Wyczółkowskiemu i Stanisławowi Wyspiańskiego opowiadała dyrektor placówki Zofia Gołubiew.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji Baszki Marcinik

Kolejna relacja z Krakowa już w niedzielę (28.10) w "Magazynie Bardzo Kulturalnym"

Polecane