Noc w Szufladzie - spacer po świecie Wisławy Szymborskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noc w Szufladzie - spacer po świecie Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska. Kraków, 09.06.2003 Foto: fot. PAP/Jacek Bednarczyk

- Ta wystawa opowiada o Szymborskiej za pomocą obrazów, autentycznych przedmiotów i zdjęć. Jedyne teksty, jakie tu znajdziemy, to teksty samej Noblistki - o otwartej w Krakowie Szufladzie Szymborskiej mówi Michał Rusinek.

Posłuchaj

Noc w Szufladzie - wirtualny spacer po świecie Wisławy Szymborskiej
+
Dodaj do playlisty
+

Zapraszamy do serwisu spscjalnego poświęconego postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej.

1 lutego 2013 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej, w Kamienicy Szołayskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (pl. Szczepański 9) - zostanie otwarta wystawa Szuflada Szymborskiej.

Noc przed inauguracją, w kameralnej atmosferze 2,5 pomieszczeń, które zajmuje Szuflada, spotkali się: Michał Rusinek - prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz dziennikarka Trójki, Barbara Marcinik.

- Każdy, kto tu wejdzie, stanie się częścią jednego z tych kolaży. To bardzo "odlotowy" pomysł, tak się nie robi w poważnym Muzeum Narodowym. To wszystko jest odrealnione - orzekła na samym początku Zofia Gołubiew. W krakowskim muzeum zebrano część przedmiotów należących do poetki, które pokazują, jak żyła i pracowała. A wszystko zaaranżowane w postaci niezliczonych skrytek, schowków, elementów przesuwnych, czyli w konwencji ... szuflady.

- Tak, ze względu na swoje minimalne rozmiary, nazywało się jedno z mieszkań pani Wisławy, przy ul. Nowowiejskiej. Nie pasowały do niego żadne meble, więc artysta Stefan Papp zaprojektował i zrobił dla niej meble: stół, przy którym się odbywało wszystko, z szybą, pod którą wkładała różne rzeczy, jeśli ją rozbawiły; dopasowana półka na książki - opowiada Michał Rusinek.

Jak podkreśla sekretarz Noblistki, Wisława Szymborska dawała wyraz miłości do szuflad. W ostatnim mieszkaniu, gdzie mogła już sama zaprojektować przestrzeń, poprosiła o wykonanie pewnego mebla: to gigantyczna komoda złożona z 36 szuflad. - W najwyższej z nich trzymała instrukcje obsługi urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Muszę powiedzieć, że nie ceniła instrukcji jako gatunku literackiego, mówiła na nie "obstrukcje".  

/

W Szufladzie Szymborskiej znalazły się także książki poetki, kolekcja zapalniczek, fragmenty filmu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Chwilami życie bywa znośne", odznaczenia i dyplomy. Można tu usiąść na kanapie poetki, a przez specjalny Trójkofon posłuchać, jak sama czyta wiersze.  - Ale też zobaczyć warsztat wyklejanek, obejrzeć, jak poetka przygotowywała się do ich tworzenia, zajrzeć do kopert, w których segregowała poszczególne elementy, np. wąsy, ręce, itd. Pracowała jak surrealisci, zderzała ze sobą elementy całkiem nieśmieszne, ale to zderzenie dawało efekt komiczny, a z pewnością artystyczny - zachęcają goście "Trójki pod Księżycem".

Wystawę otworzy pierwsza dama RP Anna Komorowska. Wszystkich, którzy w najbliższym czasie nie będą mogli wybrać się do Krakowa, zapraszamy do wirtualnego spaceru po wystawie - posłuchajcie całej audycji! Prócz wizyty w Szufladzie Michał Rusinek wspomnieniami przeprowadził nas przez wszystkie mieszkania Noblistki. W którym zastał ją Nobel? Posłuchaj!
****

Trójka jest patronem medialnym działalności Fundacji Wisławy Szymborskiej. W jej ramach w najbliższym czasie odbędzie się:

- 11 lutego w Operze Krakowskiej koncert Tomasza Stańki i New York Quartet, promujący płytę "Wisława". Krążek, inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej, będzie miał premierę dnia następnego.

Polecane