X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie codzienne arystokracji: czym żyli hrabiowie w czasach, gdy nie było tabloidów?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:45
Arystokracja, niegdyś szczególnie uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Mezalianse, zdrady, bajeczne fortuny i wystawne życie tej grupy wywoływało dreszczyk emocji. Maja i Jan Łozińscy w fascynującej książce pokazują codzienne życie polskiej arystokracji.
Audio
  • Życie codzienne arystokracji: czym żyli hrabiowie w czasach, gdy nie było tabloidów (Trójkowy znak jakości)
Maja i Jan Łozińscy, Życie codzienne arystokracji, fragment okładki
Maja i Jan Łozińscy, "Życie codzienne arystokracji", fragment okładkiFoto: materiały promocyjne

Maja i Jan Łozińscy, znani badacze XX-lecia międzywojennego i jednocześnie sprawcy mody na historie tamtych czasów, w książce "Życie codzienne arystokracji” przedstawili życie zamkniętej, a jednocześnie najzamożniejszej grupy społeczeństwa, szczycącej się europejskimi zwyczajami i najwystawniejszym trybem życia” - czytamy we wstępie książki państwa Łozińskich.
Autorzy zainteresowali się życiem Czartoryskich, Potockich, Radziwiłłów, Raczyńskich, Lubomirskich Dzieduszyckich, Sapiehów, Sanguszków, Krasickich, czy Krasińskich. W kolejnych rozdziałach opisali pokoje dziecinne, jadalnie, sale balowe, salony, pokoje gościnne, sypialnie, garderoby tych zacnych rodów, przyjrzeli się również jak wyglądały polowania organizowane przez te słynne rodziny, a także należące do nich stajnie i garaże.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>
Tak jak w innych książkach państwa Łozińskich, tak i w "Życiu codziennym arystokracji” autorzy bardzo starannie dobrali zdjęcia. Zaprezentowane fotografie pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Na czym polegała różnica pomiędzy mamką, a boną, jak wyglądał rozkład dnia małego księcia czy hrabianki? Gdzie arystokraci jedli śniadania w dni powszednie, a gdzie w niedziele i święta? Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Michała Nogasia.

>>> Czar i maniery epoki międzywojnia (GALERIA)

Maja i Jan Łozińscy to autorzy m.in. "Historii polskiego smaku", "W przedwojennej Polsce", W ziemiańskim dworze" oraz innych uznanych publikacji. Autorzy od lat z wielką pasją zajmują się  badaniem tradycji i historii polskiej obyczajowości na przestrzeni wieków.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na FB, gdzie znajdą Państwo m.in zdjęcie... Piksusia w wózku

(ah)