X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa oczami Szwajcarki. Jak pokochać Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
- Sposób, w jaki Polacy mówią "nie ma problemu, wszystko w porządku" dla kogoś nieznającego języka brzmi jak "o mój Boże, coś ty narobił, przecież nie tak miało być" - mówi Michał Nogaś, cytując przedmowę do książki "Pilules Polonaises" Fanny Vaucher, Szwajcarki od roku mieszkającej w Polsce.
Audio
  • Dlaczego Polki nie kochają niedźwiedzi? (Trójkowy znak jakości)
Dlaczego tylu ludzi w Polsce ma takie same imiona? Dlaczego filmy nie są dubbingowane? Co gryzło XIX-wiecznych polskich pasterzy? Czy ktoś się zajmuje 18 kotami zatrudnionymi na pełen etat w PKiN? - To tylko kilka przykładów pytań na które Fanny Vaucher poszukuje odpowiedzi
Dlaczego tylu ludzi w Polsce ma takie same imiona? Dlaczego filmy nie są dubbingowane? Co gryzło XIX-wiecznych polskich pasterzy? Czy ktoś się zajmuje 18 kotami zatrudnionymi na pełen etat w PKiN? - To tylko kilka przykładów pytań na które Fanny Vaucher poszukuje odpowiedziFoto: Lukas Varhol/Wikipedia/CC

Jak przyznaje w książce "Polskie pigułki" Fanny Vaucher, absolwentka wydziału literatury w Lozannie, przez pierwsze miesiące z niepokojem przysłuchiwała się telefonicznym rozmowom swojego chłopaka, Przemka. Miała bowiem wciąż wrażenie, że czymś się martwi…

/

Artystka pisząca dla dzieci i dorosłych po przyjeździe do Warszawy zaczęła prowadzić bloga. - Pigułki przeciwbólowe towarzyszyły mi w przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy – ich biało­‑czerwony kolor jest zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny  - ocenia autorka.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Tytułowe pigułki to kolejne pytania, przedstawione za pomocą rysunków, nurtujące artystkę. Towarzyszą im wyjaśnienia w trzech językach: po polsku, francusku i angielsku. Jakie pytania nurtują Fanny Vaucher? Na przykład dlaczego w barach mlecznych serwują potrawy mięsne, nie mleczne. Jak się okazuje pierwszy bar mleczny powstał w Warszawie w 1896 roku. Wówczas serwowano w nim głównie potrawy mleczne.
Aż dwie pigułki poświęcone są… niedźwiedziom. Dlaczego Polki nie kochają niedźwiedzi, zastanawia się Szwajcarka. Chodzi o kamienne rzeźby przedstawiające pewnego księcia. Szlachcic ów nie potrafił rozkochać w sobie żadnej kobiety. Skamieniał więc ze smutku - Teraz czeka na tę, która go pokocha. Wówczas znów zamienia się w człowieka - mówi Michał Nogaś, cytując książkę Fanny Vaucher, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bęc Zmiana.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

(mat. prasowe, gs/mp)

Czytaj także

Polscy pionierzy pracowitości. Od Jana z Kolna po Wandę Rutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 09:54
- Ta książka, na pierwszy rzut oka, jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, być może powinna pojawić się w każdym przedszkolu i podstawówce. Przekonałem się jednak, że jest to pozycja także dla osób dorosłych - tak o "Pionierach, czyli poczcie niewiarygodnie pracowitych Polaków" opowiadał Michał Nogaś w audycji "Trójkowy znak jakości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina jak Mordor? I za to kocha ją Ziemowit Szczerek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 11:00
- Podczas pierwszej wizyty na Ukrainie czułem się jak w alternatywnej rzeczywistości – wspominał w Trójce pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek, autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne cierpienia aniołów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 12:47
- To opowieść mocna, bardzo osobista, która nie daje się przeczytać od razu w całości. Zmusza, by wziąć głęboki oddech, może nawet wrócić do jakiegoś fragmentu, by uwierzyć w to, co jest opisane na kolejnych stronach - mówi Michał Nogaś o książce "Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku" autorstwa Grażyny Jagielskiej.
rozwiń zwiń