Przejmujący "portret podwójny" Zdzisława i Tomasza Beksińskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przejmujący "portret podwójny" Zdzisława i Tomasza Beksińskich
Fragment okładki książki "Beksińscy. Portret podwójny"Foto: Wydawnictwo Znak

- To poruszająca historia o bardzo wrażliwych ludziach. O ich wyjątkowości, czy też odmienności. O tym, jak sobie radzili, lub nie, z problemami. O tym, jacy byli słabi i jacy potrafili być bezwzględni - ocenia redaktor Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej (Trójka/Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo

"Beksińscy. Portret podwójny" to ponad 400-stronicowa książka napisana przez dziennikarkę, reportażystkę, autorkę biografii księdza Jana Twardowskiego ("Ksiądz Paradoks") Magdalenę Grzebałkowską . To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku.
- Grzebałkowska napisała książkę świetną, której wielu dziennikarzy powinno jej zazdrościć, w sensie pozytywnym. Przez wiele miesięcy ciężko pracowała, aby stworzyć ten tytułowy "portret podwójny". Opisać życie dwóch niezwykle utalentowanych Beksińskich: malarza, rzeźbiarza i fotografa - Zdzisława oraz jego syna Tomasza - dziennikarza, tłumacza i autora tekstów. Mężczyzn o skomplikowanych charakterach, przez wielu uważanych za dziwaków - mówi w audycji "Trójkowy znak jakości" redaktor Michał Nogaś .

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Historia rozpoczyna się w Sanoku, małym miasteczku na południu Polski. Autorka wprowadza czytelnika do dziwnego budynku pełnego ciemnych korytarzy, który niegdyś był warsztatem kotlarskim. To tu Zdzisław Beksińskich tworzy swoje pierwsze prace. Dom jest nietypowy, artystyczny. Jego mieszkańcy wytykani są palcami przez lokalną społeczność.
W Sanoku na świat przychodzi Tomasz. Tu zakłada swoje pierwsze wydawnictwo, pisze na maszynie. Później, podobnie jak ojciec, zaczyna interesować się muzyką. Gdy Zdzisław sprzedaje swoje obrazy za zagraniczne płyty, Tomasz wydaje własne - rysuje, wycina, pisze słowa, przeprowadza wywiady z wyimaginowanymi artystami. Zaczyna żyć we własnym świecie.

Wydawnictwo
mat. Wydawnictwo Znak

- "Beksińscy. Portret podwójny" to książka znakomicie udokumentowana. Podążamy za bohaterami czytając ich listy, zapiski. Grzebałkowska cytuje fragmenty dzienników - fonicznego i wideo - prowadzonych przez Zdzisława. Dzień po dniu, rozmowa po rozmowie. Na podstawie dokumentów, zdjęć, materiałów z archiwum rodzinnego Beksińskich autorka stara się opisać ich świat. Znaleźć odpowiedź na wiele ważnych pytań, m.in. na ile to, jaki był ojciec wpłynęło na to, jaki był syn - uważa redaktor Nogaś.

Warto wspomnieć, że Tomasz Beksiński był przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Dziś wielu określa go mianem dziennikarza kultowego, "wampira w eterze". Audycje, którymi czarował słuchaczy, przeszły do historii. Wielu ma wciąż gdzieś w domku nagrane na kasetach "Trójki pod księżycem", które prowadził.
Magdalena Grzebałkowska będzie w niedzielę, 16 lutego, gościem specjalnego wydania "Z najwyższej półki" (godz. 21.05).

Wydawnictwo
mat. Wydawnictwo Znak

Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo w Wigilię w 1999 roku. Zdzisław Beksiński został zamordowany  21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.
(kk/mp)

Polecane