Przejmujący "portret podwójny" Zdzisława i Tomasza Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 09:44
- To poruszająca historia o bardzo wrażliwych ludziach. O ich wyjątkowości, czy też odmienności. O tym, jak sobie radzili, lub nie, z problemami. O tym, jacy byli słabi i jacy potrafili być bezwzględni - ocenia redaktor Michał Nogaś.
Audio
  • "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej (Trójka/Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Beksińscy. Portret podwójny
Fragment okładki książki "Beksińscy. Portret podwójny"Foto: Wydawnictwo Znak

Wydawnictwo

"Beksińscy. Portret podwójny" to ponad 400-stronicowa książka napisana przez dziennikarkę, reportażystkę, autorkę biografii księdza Jana Twardowskiego ("Ksiądz Paradoks") Magdalenę Grzebałkowską . To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku.
- Grzebałkowska napisała książkę świetną, której wielu dziennikarzy powinno jej zazdrościć, w sensie pozytywnym. Przez wiele miesięcy ciężko pracowała, aby stworzyć ten tytułowy "portret podwójny". Opisać życie dwóch niezwykle utalentowanych Beksińskich: malarza, rzeźbiarza i fotografa - Zdzisława oraz jego syna Tomasza - dziennikarza, tłumacza i autora tekstów. Mężczyzn o skomplikowanych charakterach, przez wielu uważanych za dziwaków - mówi w audycji "Trójkowy znak jakości" redaktor Michał Nogaś .

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Historia rozpoczyna się w Sanoku, małym miasteczku na południu Polski. Autorka wprowadza czytelnika do dziwnego budynku pełnego ciemnych korytarzy, który niegdyś był warsztatem kotlarskim. To tu Zdzisław Beksińskich tworzy swoje pierwsze prace. Dom jest nietypowy, artystyczny. Jego mieszkańcy wytykani są palcami przez lokalną społeczność.
W Sanoku na świat przychodzi Tomasz. Tu zakłada swoje pierwsze wydawnictwo, pisze na maszynie. Później, podobnie jak ojciec, zaczyna interesować się muzyką. Gdy Zdzisław sprzedaje swoje obrazy za zagraniczne płyty, Tomasz wydaje własne - rysuje, wycina, pisze słowa, przeprowadza wywiady z wyimaginowanymi artystami. Zaczyna żyć we własnym świecie.

Wydawnictwo
mat. Wydawnictwo Znak

- "Beksińscy. Portret podwójny" to książka znakomicie udokumentowana. Podążamy za bohaterami czytając ich listy, zapiski. Grzebałkowska cytuje fragmenty dzienników - fonicznego i wideo - prowadzonych przez Zdzisława. Dzień po dniu, rozmowa po rozmowie. Na podstawie dokumentów, zdjęć, materiałów z archiwum rodzinnego Beksińskich autorka stara się opisać ich świat. Znaleźć odpowiedź na wiele ważnych pytań, m.in. na ile to, jaki był ojciec wpłynęło na to, jaki był syn - uważa redaktor Nogaś.
Warto wspomnieć, że Tomasz Beksiński był przez lata związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Dziś wielu określa go mianem dziennikarza kultowego, "wampira w eterze". Audycje, którymi czarował słuchaczy, przeszły do historii. Wielu ma wciąż gdzieś w domku nagrane na kasetach "Trójki pod księżycem", które prowadził.
Magdalena Grzebałkowska będzie w niedzielę, 16 lutego, gościem specjalnego wydania "Z najwyższej półki" (godz. 21.05).

Wydawnictwo
mat. Wydawnictwo Znak

Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo w Wigilię w 1999 roku. Zdzisław Beksiński został zamordowany  21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.
(kk/mp)

Czytaj także

Życie codzienne arystokracji: czym żyli hrabiowie w czasach, gdy nie było tabloidów?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:45
Arystokracja, niegdyś szczególnie uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Mezalianse, zdrady, bajeczne fortuny i wystawne życie tej grupy wywoływało dreszczyk emocji. Maja i Jan Łozińscy w fascynującej książce pokazują codzienne życie polskiej arystokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipicany - śladami niezwykłych koni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:00
"Czysta biała rasa" - książka o koniach, które wzbudzają podziw i którymi fascynowali się władcy, a także dyktatorzy i zbrodniarze. Jej autorem jest Frank Westerman - reporter, dziennikarz, pisarz, erudyta. Człowiek o tysiącu zainteresowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepiękna opowieść o miejscach, w które większość z nas nigdy nie dotrze

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:37
W audycji "Trójkowy znak jakości" polecamy "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky, książkę, która jest niezwykłym połączeniem literatury i kartografii.
rozwiń zwiń