"Dziennik czasu okupacji" - opowieść o trudnej codzienności Palestyńczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:36
- Raja Shehadeh napisał dziennik człowieka od narodzin więzionego, bo mieszkającego na trenach okupowanych. Nie ma w nim jednak nienawiści i nawoływania do zemsty, jest za to dużo opowieści o codziennym upokorzeniu i o tym, jak w tak ciężkiej sytuacji zachować pogodę ducha - opowiadał Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Dziennik czasu okupacji" (Trójkowy znak jakości/ Trójka)
Fragment okładki książki Dziennik czasu okupacji
Fragment okładki książki "Dziennik czasu okupacji" Foto: Wydawnictwo Karakter/ mat. pras.

Książka "Dziennik czasu okupacji", to trzecia wydana w Polsce książka palestyńskiego dziennikarza, pisarza i działacza społecznego. Poprzednie to "Palestyńskie wędrówki" i "Obcy w domu".

Tym razem Shehadeh wykorzystał zapiski od grudnia 2009 do grudnia 2011 roku. W tym czasie na Bliskim Wschodzie sporo się działo: izraelskie wojsko zaatakowało turecką Flotyllę Wolności, zabijając dziewięć osób i raniąc dziesiątki innych, Arabska Wiosna obudziła nadzieję na demokratyczne przemiany w regionie, a Palestyna złożyła wniosek o uzyskanie statusu nieczłonkowskiego państwa-obserwatora w ONZ.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Jednocześnie codzienne życie Palestyńczyków w żadnym stopniu nie uległo zmianie; nadal są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, poddawani represjom, upokarzającym kontrolom, pozbawiani swych praw. Raja Shehadeh, mieszkający w okupowanym przez Izrael Ramallah, opisuje rzeczywistość w jej wymiarze publicznym i prywatnym, pokazując, jak polityka wpływa na codzienne życie Palestyńczyków.

Źródło:
Źródło: Karakter

- To dziennik człowieka od dnia narodzin więzionego, mieszkającego na terenach okupowanych, bez pełnego dostępu do wolnego świata. Mimo że jest w lepszej, od innych Palestyńczyków sytuacji, bo może podróżować po świecie, może zabierać głos, jest przecież zapraszamy na różne festiwale literackie, to celowo mieszka z żoną w Ramallah właśnie po to, by współodczuwać z innymi los narodu odciętego od świata i - jak sam pisze - w getcie, za murem, skazanego na łaskę silniejszego sąsiada - mówił w audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś.

 

Książka pokazuje m.in. jak zmieniło się i podzieliło społeczeństwo palestyńskie oczekujące na niepodległość. - Mimo różnic społecznych jedno nie uległo zmianie. Chodzi o ciągłe upokorzenia, których doznają na co dzień Palestyńczycy. Raja Shehadeh pisze o wędrówkach pięknymi wąwozami Palestyny, ale też o tym, jak nagle z dnia na dzień zamykane są dla Palestyńczyków kolejne trasy i drogi - opowiadał Michał Nogaś. Zaznacza jednak przy tym, że "Dziennik czasu okupacji" to książka napisana bez nienawiści, bez nawoływania do agresji. - Ale dużo w niej braku zgody na los palestyński - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(ei/mp)

Czytaj także

Beksińscy okiem Magdaleny Grzebałkowskiej: też myślałam, że to fatum

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 12:00
Zdzisław Beksiński był znanym i cenionym malarzem, jego syn - Tomasz legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Obu połączyły skomplikowane, rodzinne losy i tragiczna śmierć. - Beksińscy od zawsze byli inni, odstawali - mówiła w Trójce Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykański pisarz udowadnia, jak mało wiemy o Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 09:11
"Kiedyś o tym miejscu napiszę. Wspomnienia" to wielowymiarowa opowieść o dorastaniu w modernizującej się Afryce i saga rodzinna autorstwa Binyavanga Wainaina. - Dzięki tej książce możemy się przekonać, jak mało wiemy o Afryce lat minionych, ale i tej współczesnej - mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Smoleński: dobro i zło dzieli cienka granica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 15:42
Książka Pawła Smoleńskiego "Oczy zasypane piaskiem" to reportaż z Izraela i Palestyny, który ma zupełnie zmienić postrzeganie przez opinię publiczną tamtejszego konfliktu. Ma też pokazać, że prawdę i kłamstwo dzieli cienka granica, którą łatwo jest przesunąć.
rozwiń zwiń