"Dziennik czasu okupacji" - opowieść o trudnej codzienności Palestyńczyków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziennik czasu okupacji" - opowieść o trudnej codzienności Palestyńczyków
Fragment okładki książki "Dziennik czasu okupacji" Foto: Wydawnictwo Karakter/ mat. pras.

- Raja Shehadeh napisał dziennik człowieka od narodzin więzionego, bo mieszkającego na trenach okupowanych. Nie ma w nim jednak nienawiści i nawoływania do zemsty, jest za to dużo opowieści o codziennym upokorzeniu i o tym, jak w tak ciężkiej sytuacji zachować pogodę ducha - opowiadał Michał Nogaś.

Posłuchaj

Michał Nogaś opowiada o książce "Dziennik czasu okupacji" (Trójkowy znak jakości/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka "Dziennik czasu okupacji", to trzecia wydana w Polsce książka palestyńskiego dziennikarza, pisarza i działacza społecznego. Poprzednie to "Palestyńskie wędrówki" i "Obcy w domu".

Tym razem Shehadeh wykorzystał zapiski od grudnia 2009 do grudnia 2011 roku. W tym czasie na Bliskim Wschodzie sporo się działo: izraelskie wojsko zaatakowało turecką Flotyllę Wolności, zabijając dziewięć osób i raniąc dziesiątki innych, Arabska Wiosna obudziła nadzieję na demokratyczne przemiany w regionie, a Palestyna złożyła wniosek o uzyskanie statusu nieczłonkowskiego państwa-obserwatora w ONZ.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Jednocześnie codzienne życie Palestyńczyków w żadnym stopniu nie uległo zmianie; nadal są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, poddawani represjom, upokarzającym kontrolom, pozbawiani swych praw. Raja Shehadeh, mieszkający w okupowanym przez Izrael Ramallah, opisuje rzeczywistość w jej wymiarze publicznym i prywatnym, pokazując, jak polityka wpływa na codzienne życie Palestyńczyków.

Źródło:
Źródło: Karakter

- To dziennik człowieka od dnia narodzin więzionego, mieszkającego na terenach okupowanych, bez pełnego dostępu do wolnego świata. Mimo że jest w lepszej, od innych Palestyńczyków sytuacji, bo może podróżować po świecie, może zabierać głos, jest przecież zapraszamy na różne festiwale literackie, to celowo mieszka z żoną w Ramallah właśnie po to, by współodczuwać z innymi los narodu odciętego od świata i - jak sam pisze - w getcie, za murem, skazanego na łaskę silniejszego sąsiada - mówił w audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś.

 

Książka pokazuje m.in. jak zmieniło się i podzieliło społeczeństwo palestyńskie oczekujące na niepodległość. - Mimo różnic społecznych jedno nie uległo zmianie. Chodzi o ciągłe upokorzenia, których doznają na co dzień Palestyńczycy. Raja Shehadeh pisze o wędrówkach pięknymi wąwozami Palestyny, ale też o tym, jak nagle z dnia na dzień zamykane są dla Palestyńczyków kolejne trasy i drogi - opowiadał Michał Nogaś. Zaznacza jednak przy tym, że "Dziennik czasu okupacji" to książka napisana bez nienawiści, bez nawoływania do agresji. - Ale dużo w niej braku zgody na los palestyński - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(ei/mp)

Polecane