Życie syryjskich uchodźców: historie pełne śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 09:02
"Kontener" to książka, która choć niewielka, jest niezwykle ważna. Książka, która burzy nasz wewnętrzny spokój. Jest zapisem wyprawy reporterskiego duetu Katarzyny Boni i Wojciecha Tochmana do obozów uchodźców syryjskich w Jordanii.
Audio
  • Życie syryjskich uchodźców: historie pełne śmierci (Trójkowy Znak Jakości)
Obóz w Zaatari
Obóz w ZaatariFoto: Wojciech Tochman

Katarzyna Boni i Wojciech Tochmana byli tam, gdzie trafili syryjscy uchodźcy. W tej książce są zamknięte przejmujące opowieści pełne nieszczęścia, żalu, bólu i lęku. Opowieści matek, żon, wdów, ojców, mężów; dzieci i dorosłych. Tych, którzy doświadczyli tego, co przynosi wojna. - Oni byli świadkami śmierci - opowiada Michał Nogaś.

/

Dziennikarze słuchają w skupieniu ich opowieści, rozmawiają. Są świadkami tego, co się działo i dzieje w Syrii. Ale także życia na uchodźstwie. Przyglądają się temu, jak ono wygląda. Opowiadają przejmujące historie.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Tak piszą o największym obozie dla Syryjczyków w Jordanii: to wojenne miasto powstało z powodu wojny i dlatego, że pomoc była konieczna. Z założenia tymczasowe, ma zapewnić tułaczom przetrwanie, tzn. wodę, jedzenie i dach nad głową. Aby ci, którzy taki obóz stawiają, ludzie Zachodu, mogli sobie powiedzieć, że wszystko się tu dzieje z poszanowaniem godności człowieka. Miasto ze szmat i blachy, świetnie widać je z samolotu. Drogi proste, pokryte asfaltem, niektóre z latarniami. Tysiące namiotów w kolorze piachu, postawiono je kilka lub kilkanaście miesięcy temu i tysiące białych namiotów na dalekich obozowych obrzeżach, te rozłożono niedawno. Białe są także kontenery.
To wojenne miasto jest prawdopodobnie czwartym, największym, pod względem liczby mieszkańców miastem w Jordanii. Szacuje się, że w najtrudniejszym momencie wojny mieszkało w tym mieście ponad 140 tys. osób. To uchodźcy z Syrii, którzy szukali schronienia. To miasto nazywa się Zaatari, znajduje się na północy Jordanii, niedaleko granicy z Syrią
"Kontener” rozpoczyna nowy projekt reporterski Wojciecha Tochmana - "Migracje”. Każda z książek cyklu będzie powstawała we współpracy z absolwentem/absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(mp, gs)

Czytaj także

Autorka "Mary Poppins" nie chciała, żeby pisano jej biografię

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:30
To opowieść o życiu niezwykłym. - O kobiecie, która wymyśliła nianię-czarodziejkę, kobietę wyidealizowaną, i jak czytamy we wstępie, postać dającą odpowiedź na odwieczny dylemat kobiet: jak ułożyć sobie życie, żeby zachować równowagę między realizacją własnych aspiracji, a zaspokojeniem potrzeb rodziny - mówi o książce "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki Liberace": książka o showbiznesie i podziemiu gejowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 14:18
Kochanek Liberace - Scott Thorson - opisał lata spędzone z najlepiej zarabiającym artystą Ameryki, zamknięcie w złotej klatce i głośne, zakończone procesem rozstanie, w końcu pojednanie na łożu śmierci chorego na AIDS gwiazdora. - To opowieść o amerykańskim showbiznesie, ale także o podziemiu gejowskim - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Wilk i jej portret pokolenia dzieci transformacji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 13:20
Gościem programu "Z najwyższej półki" była dziennikarka i pisarka Paulina Wilk. Pretekstem do rozmowy była jej nowa książka - "Znaki szczególne", czyli osobliwa historia dzisiejszych trzydziestolatków. W audycji rozmawialiśmy także o "Kuratorze" Zbigniewa Kruszyńskiego.
rozwiń zwiń