X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
Audio
  • Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa (Trójkowy znak jakości)
Alice Munro
Alice Munro Foto: PAP/PA/Julien Behal

Opowiadanie "Księżyce Jowisza" to historia Janette - pisarki, która przyjeżdża do mającego problemy z sercem ojca. Mężczyzna stoi wówczas przed dramatycznym wyborem: kilka miesięcy życia lub operacja, która nie wiadomo jak się skończy. - To bardzo intymna opowieść o przemijaniu i miłości, o tym jak dorośli rodzice patrzą na swoje dorosłe już dzieci. To też opowieść o tym, jak zacierają się w naszej pamięci zdarzenia, jak możemy zawieść bliskich, gdy ulatują z naszej pamięci momenty dla nich ważne. To także opowieść o tym, jak się zachowujemy w obliczu zapowiedzianej śmierci, to próba odpowiedzi na pytanie, czy można się przygotować na odejście najbliższego nam człowieka - dodaje Michał Nogaś.

/

Jak podkreśla autor "Trójkowego znaku jakości," Alice Munro po raz kolejny pokazuje nam, że jak mało kto wie właściwie wszystko o naszym życiu. - Wiemy o sobie niewiele, ona potrafi to wydobyć, wyłuskać - ocenia.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Tom "Księżyce Jowisza" oryginalnie ukazał się w 1982 roku, czyli 32 lata temu. Wiedza o tytułowych księżycach Jowisza była wówczas mniejsza niż obecnie. - Jeden z bohaterów mówi bowiem, że księżyców jest 13, dziś wiadomo, że jest ich co najmniej 67, choć 14 z nich nie ma jeszcze nazwy. Polskie tłumaczenie autorstwa Agnieszki Pokojskiej na sklepowe półki trafiło w maju 2014 roku.

Wstęp, który często omijamy, warto tym razem przeczytać. - Wiele nam mówi o Alice Munro i o jej opowiadaniach, o tym jak powstają. Pisarka postanowiła zdradzić kulisy swojej pracy w tym tekście. - Pisze m.in., że "każde opowiadanie to przedłużenie mojej osoby. Coś, co stanowiło część mnie, rozwijało się we mnie, a teraz zostało odcięte i wystawione na widok publiczny, skazane na samodzielność" - cytuje Michał Nogaś.

Jak przypomina, to nie pierwsze spotkanie z Alice Munro w "Trójkowym znaku jakości" - wcześniej bohaterkami tej audycji były książki "Taniec szczęśliwych cieni", "Drogie życie".

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(gs/mk)

Czytaj także

Żadnych bohaterów - niezwykła proza kandydatki do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 22:00
- Każdy z piętnastu tekstów jest poruszający. Alice Munro opowiada o rzeczach, które przytrafiają się każdemu: opuszczenie, strata, lęk, tęsknota, kompleksy. To opowieści uniwersalne - o "Tańcu szczęśliwych cieni" opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drogie życie", czyli dlaczego największe dramaty dzieją się w burzy śnieżnej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 12:30
"Drogie życie” autorstwa Alice Munro to zbiór opowiadań dziejących się w Kanadzie. – To jednak książka nietypowa, bo częściowo autobiograficzna – mówił w "Trójkowym Znaku Jakości” Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alice Munro demitologizuje miłość romantyczną"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:00
Nie jest to literatura kobieca, ani feministyczna. Alice Munro ucieka z szufladek - oceniają goście audycji "Trójka pod księżycem".
rozwiń zwiń