"Calcio!": nietuzinkowa historia futbolu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:00
- Dzisiaj musi być o piłce nożnej, jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Ta książką jednak nikogo nie zdenerwuje, może zainteresować, zaciekawić i rozbawić. To opowieść o tym, skąd się wzięło to całe szaleństwo nazywane futbolem - mówi o "Calcio!" Michał Nogaś.
Audio
  • "Calcio!": nietuzinkowa historia futbolu (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Calcio
Fragment okładki książki "Calcio!"Foto: mat. promocyjne

Wyd.
Wyd. Rebis

Kiedy i gdzie rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej? Profesor Arnaldo Momigliano, historyk i znawca świata starożytnego, który uciekł przed faszyzmem w bezpieczne zacisze Oksfordu, wysuwa hipotezę, że pierwszy raz piłka, której zawodnicy nie mogli dotykać rękoma, potoczyła się po placu Santa Croce we Florencji w 1530 roku. Jednak dotknięte do żywego środowisko angielskich uczonych odpowiada: Cóż za insynuacje włoskiego imigranta! Futbol, tak jak herbatka o piątej po południu, to nasz narodowy wynalazek!

Wtedy to Momigliano - zatrzymując się przy okazji przy kamieniach milowych historii Europy - odtwarza niezwykłą historię oblężenia Florencji przez wojska cesarza Karola V i meczu, w którym florentczycy grali z Hiszpanami o... wolność. Mistrzowsko dryblując narracją, autor tworzy wspaniały pejzaż z nieco egzotyczną, nostalgiczną Italią i komicznym Oksfordem. Znakomite scherzo nie tylko o piłce nożnej!

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Autorem książki jest Juan Esteban Constain (ur. 1979) - kolumbijski pisarz, historyk, tłumacz z łaciny i greki, wykładowca stosunków międzynarodowych na Universidad del Rosario (Bogota), felietonista gazety "El Tiempo", muzyk i gorący entuzjasta futbolu. Powieść "Calcio!" została wyróżniona nagrodą Espartaco przyznawaną za najlepszą powieść historyczną opublikowaną w języku hiszpańskim.

- Juan Esteban Constain połączył w tej książce prawdę z fikcją - mówi Michał Nogaś, tłumacząc zawiłości fabuły, w której wydarzenia i postaci rzeczywiste (m.in. Michał Anioł, Machiavelli, Winston Churchill) przeplatają się z fikcją, a zamierzchła historia z teraźniejszością. - Pointa jest taka, że także w przeszłości, w wiekach średnich, Bóg strzelał ręką. Książka bowiem dedykowana jest Maradonie - podkreśla dziennikarz Trójki.

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(mat. prasowe, mk, ei)

Czytaj także

Jerzy Sosnowski demistyfikuje dekadę lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 02:56
- Były wówczas bandy na osiedlach i milicja, która robiła, co chciała. Odbywały się nieustające akademie ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej, a za niewłaściwe poglądy szło się do więzienia - mówi Jerzy Sosnowski, który tym razem był gościem "Klubu Trójki". Dziennikarz wydał właśnie książkę "Spotkajmy się w Honolulu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sońka" Ignacego Karpowicza na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:31
Przed państwem: Teresa Budzisz Krzyżanowska (dawniej Stary Teatr) i Rafał Maćkowiak (aktor TR Warszawa). Kontrasty powieści spróbujemy oddać za pomocą muzyki, zamówionej u Patryka Zakrockiego oraz z nowej płyty Kormoranów - "Majaki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival w hołdzie Iwaszkiewiczowi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 14:23
W dniach 14 i 15 czerwca drogi wszystkich fanów literatury prowadzić będą na Big Book Festival w Warszawie. O największych atrakcjach imprezy opowiedziała w Trójce szefowa festiwalu Anna Król.
rozwiń zwiń