Malta Festival 2014: co po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:25
- Odwołanie "Golgota Picnic" jest wydarzeniem dającym do myślenia. Miejmy nadzieję, że ta bardzo trudna decyzja, którą musieliśmy podjąć, a która jest postrzegana jak krok w tył, będzie po to, żeby mogły się wydarzyć symboliczne dwa kroki do przodu - mówi zastępczyni dyrektora Malta Festival 2014 Karina Adamska.
Audio
  • Malta Festival 2014: co po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"? (Do południa/Trójka)
Fragment spektaklu Golgota picnic
Fragment spektaklu "Golgota picnic"Foto: David Ruano

Skąd całe zamieszanie wokół spektaklu? Z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla naszych widzów, aktorów, postronnych osób a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania zmuszeni jesteśmy do odwołania przedstawienia „Golgota Picnic” w dniach 27 i 28 czerwca. Niebezpieczny spektakl nienawiści do odmiennej wizji świata, jaki zaplanowali na te dni w Poznaniu protestujący nie będzie naszym udziałem - takie oświadczenie wydali organizatorzy Malta Festival.

Zdaniem Kariny Adamskiej sytuacja w tej kwestii nadal jest dynamiczna. - Festival Malta jest częścią ogólnopolskiej akcji czytania tekstu "Golgoty" i pokazów nagrania spektaklu. Jeżeli teatry w Polsce mają na to ochotę i czas to serdecznie zapraszamy, bo musimy państwu udostępnić tekst "Golgoty" i nagranie spektaklu - mówi.

Według niej brak wiedzy to jest clou całego zamieszania, które się wydarzyło wokół przedstawienia i nagonki, która trwała przez wiele tygodni do momentu odwołania spektaklu. - Większość, być może wszyscy ci ludzie, którzy pikietowali, protestowali, krzyczeli i obrażali, jak sami przyznawali tego spektaklu nie widzieli. Nazywając rzeczy po imieniu: jesteśmy w kompletnym nieporozumieniu - mówi gość Barbary Marcinik.

Podsumowanie Malta Festival Poznań 2014>>>
- To nie jest spektakl antychrześcijański, nie jest zwrócony przeciw religii. Nie było intencją festiwalu obrażanie czyichkolwiek uczuć. To jest spektakl o głębokiej wymowie humanitarnej, poruszający bardzo trudne, ciężkie, dotykające każdego człowieka tematy o naszej kondycji. Czy żyjemy po to, żeby mieć? Czy po to, żeby być? Symboliczne 27 tys. bułek hamburgerowych, które miały być rozrzucone na podłodze, dobrze obrazowało to, jak nurzamy się z konsumpcji - dodaje.

Ostatnia godzina tego przedstawienia to koncert. Pianista siedzi przy fortepianie i gra utwór Józefa Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu". - To utwór, w którym jest pojednanie z Bogiem, wyznanie wiary. Gdzie tu bluźnierstwo? - pyta Karina Adamska.

Na relacje z festiwalu zapraszamy do Trójki m.in. od poniedziałku do piątku o godz. 11.50, w ramach pasma "Do południa". Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

(mp, ei)

Czytaj także

Spektakl "Golgota Picnic" został odwołany

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 23:20
Przeciwko spektaklowi protestowali duchowni. Ich zdaniem, dzieło argentyńskiego reżysera to bluźnierstwo. W dniu planowanego pokazu w Poznaniu miało manifestować nawet 30 tysięcy osób. Policja zalecała więc organizatorom zmianę terminu i miejsca przedstawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 16:23
- Program Malta Festival 2014 skierowany jest do szerokiego grona widzów, jest tak zróżnicowany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest wiele od odkrycia - zachęca Katarzyna Tórz, koordynatorka programowa imprezy. Do niedzieli na antenie Trójki będziemy opowiadać, co dzieje się na Malta Festiwal 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malta Festival 2014: Spektakl Amapoli Prady, czyli dyskurs o rasie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:24
- Na festiwalu miał premierę "Król Lear" Emilio Garcii Wehbiego, spektakl ostry, mocny, bezkompromisowy. Mieliśmy okazję być także na spektaklu Amapoli Prady "Urgent action" w Galerii u Jezuitów - opowiada Agnieszka Obszańska, specjalny wysłannik Trójki na Malta Festival 2014.
rozwiń zwiń